Son Dakika Haberler

Troya Müzesi ve Odunpazarı Modern Müzesi ‘Avrupa Yılın Müzesi Özel Ödülü’

Troya Müzesi ve Odunpazarı Modern Müzesi ‘Avrupa Yılın Müzesi Özel Ödülü’
Okunma : 6.095 views Yorum Yap

Avrupa Konseyi’nin himayesinde Avrupa Müze Forumu (EMF) tarafından her yıl verilen ve en saygın müzecilik ödülleri arasında gösterilen Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri sahiplerini buldu. Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri’nde Troya Müzesi ve Odunpazarı Modern Müzesi özel ödüllere layık görüldü.

Korona virüsü salgını nedeniyle geçen yıl düzenlenemeyen yarışmada 2020 ve 2021 yılı için ödüle değer görülen müzeler Youtube’da çevrimiçi olarak ilan edildi. Troya Müzesi 2020 yılı için, Odunpazarı Modern Müzesi de 2021 yılı için Avrupa Yılın Müzesi Özel Ödülü’nü aldı. Bayburt Kenan Yavuz Etnografya Müzesi de aynı yarışmada 2021 Silletto Ödülü’nü almaya hak kazandı.

Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri’nde, Troya Müzesi, Odunpazarı Modern Müzesi ve Bayburt Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’nin ödüle layık görüldüğünü açıklayan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada da şu ifadeler kullanıldı:

“Avrupa Konseyi’nin himayesinde Avrupa Müze Forumu (EMF) tarafından her yıl verilen en uzun soluklu ve en saygın müzecilik ödülleri olan ‘Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri’ bu akşam sahiplerini buldu. Troya Müzesi, 2020 Yılı Avrupa Yılın Müzesi Özel Ödülü’nün sahibi oldu. Troya Müzesi’nin hemen ardından aynı kategoride ‘2021 Yılı Avrupa Yılın Müzesi Özel Ödülü’ Odunpazarı Modern Müzesi’nin oldu. Tebrikler Troya, tebrikler Odunpazarı Modern Müzesi. Bayburt Kenan Yavuz Etnografya Müzesi de aynı yarışmada ‘2021 Silletto Ödülü’nü aldı.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)