Son Dakika Haberler

TURİZM SEKTÖRÜNÜN 2022 BEKLENTİSİ

TURİZM SEKTÖRÜNÜN 2022 BEKLENTİSİ
Okunma : Yorum Yap

2020 yılında başlayan pandemiden dünyada ve Türkiye’de en çok etkilenen sektörlerden biri olan turizm, 2021’de yaşadığı toparlanmanın ardından 2022 yılı için daha umutlu bir tablo çiziyor. Turizm sektörü temsilcileri, 2022 sezonuna ilişkin ilk sinyalleri değerlendirdi ve öngörülerini aktardı.

Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Suat Tural halen devam eden pandemi ve yaz aylarında tatil beldelerinde etkili olan orman yangınlarına rağmen 2021 sezonunun 2020’ye göre kötü bir tablo çizmediğini aktardı. Tural “Pandeminin seyri ve aşılama çalışmaları nedeniyle 2022 yılında seyahat yasağı beklemiyoruz. Yabancı turist beklentimiz yüksek. Bu nedenle 2022 turizm sezonu 2021 sezonundan daha iyi olacaktır” dedi.

Turizm sektörünün 2021 yılını önceki yıla göre iyi bir seviyede kapattığını dile getiren Turizm Akademisyenleri Derneği (TUADER) Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna “Artan maliyetler, yüksek enflasyon ve dövüz kuru artışları nedeniyle önümüzdeki sezon Türkiye’nin turizme daha çok ağırlık vermesi beklenen bir durumdur. Aşılamanın başarısı ve bunun sayesinde Covid-19’un seyrinin yavaşlaması 2022 sezonunu olumlu yönde etkileyecektir” diye konuştu.

Deniz Memelileri ve Yunus Parkları Derneği Başkanı Halil Cenk Gökalp ise 2022 sezon beklentilerinin yüksek olduğunu dile getirerek, hükümetin 2022-2024 dönemi Orta Vadeli Program’a göre uygulayacağı turizmi 12 aya yayacak stratejilerin önemine dikkat çekti.

Termal Sağlık ve Turizm Derneği (TESTUD) Başkanı Yavuz Yılık da turizmde yeni sezondan umutlu olduklarını kaydetti. Yılık “Her şey yolunda giderse 2022’nin turizm açısından iyi bir yıl olacağını düşünüyorum. Ancak turizmin dip yaptığı 2020 yılını kriter olarak almak yanlış olur. Pandemi öncesiyle kıyas yapmalı ve daha iyiye ulaşmak için proje üretmeliyiz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)