Son Dakika Haberler

Eğer Büyük Savaş Olacaksa… Bülent ESİNOĞLU

Eğer Büyük Savaş Olacaksa… Bülent ESİNOĞLU
Okunma : 81 views Yorum Yap

Önce şunu bilmeliyiz ki, emperyal saldırganların dışında, hiçbir devlet savaşmayı istemez. Ama bazen devletler için savaş gelir, o devleti bulur.

Eğer büyük savaş olacaksa, savaşın yeri neresi olacaktır?

Bu sorunun çok belirleyici olduğunu sanıyorum.

Büyük Ortadoğu Projesinin uygulayıcıları olan, Amerika ve Avrupa, Tunus’dan başlamak üzere, Libya ve Mısır üzerinden Suriye’ye geldiler.

Doğu Bloğu, Rusya ve Çin’in, savaşı Amerika gibi, kendi toprakları üzerinde kabul etmeyeceği, şimdiye dek tutumlarından bellidir.

Uzatmayalım, büyük savaş olacaksa, Rusya ve Çin, savaşı Doğu Akdeniz de kabul edeceklerini belirtmektedirler. Böyle bir durumda, savaşın içinde Suriye, İsrail ve Türkiye de olacaktır. Rusya’nın Akdeniz’e inmesi, Hürmüz Boğazına inmesinden daha kolaydır ve kendisi için daha uygun bir stratejidir.

Amerika ve Batı ise, eğer büyük bir savaş olacaksa, bu savaşın İran’da olmasını istemektedirler.

Nedenlerini açıklamaya çalışalım.

Amerika’nın asıl yola getirmek istediği ülke İran’dır. Suriye ise, İran’a tam destek vermekte ve İsrail’in güvenliğini tehdit eden Lübnan Hizbullah’ını desteklemektedir. Eğer, Türkiye’yi örtülü savaş için kullanarak, Esad’ı gönderirse ve Esad’ın yerine İsrail’in güvenliğini tehdit etmeyen başka birisi gelirse, Amerika Suriye’deki amacına ulaşmış olacaktır.

Amerika’nın savaşı İran üzerinde yapmak istemesinin nedeni ise dolardır. İran petrolü dolar ile satmamaktadır. Amerika onun için İran petrolüne müttefikleri ile beraber ambargo uygulamaktadır.(Dünya petrolünün %10 dur. Üstelik Batı finans sistemi için kötü örneklemedir.)

Petrolün dolar ile satılması, petrolün kendisinden daha önemlidir. Çünkü Amerika’ya dolar basma imkânı sağlamakta, yani para satma imkânı sağlamaktadır. İran’a tehdit sadece İran’a tehdit değildir. Tüm dünyaya tehdittir. Çünkü dünya ticaretinin dolar ile yapılmasını bir ölçüde sağlamaktadır.

Zaten bir büyük savaş olacaksa, bu savaş, doların var olup olmaması savaşı olacaktır.

Büyük Savaşa ekonomi açısından bakılırsa, Suriye ekonomisi ve petrolü ihmal edilecek değerdedir. Sadece İsrail nedeni ile stratejik değeri yüksektir.

Stratejik yer bakımından mukayese edildiğinde İran dünyanın en stratejik bölgesidir. Hürmüz boğazından dünya petrolünün %40 geçer.

Özetlersek; Amerika İran diyor. Rusya olmaz diyor. Savaşacaksan, gel Doğu Akdeniz’de savaşalım diyor.

Şimdi daha netleştiğini sanıyorum. Neden Amerika bizi sadece, Esad’ın gitmesi için kullanmaktadır.

Erdoğan ve Davutoğlu’nun istemesine rağmen Amerika’nın isteksiz davranmasının asıl nedeni savaşın yeri konusudur.

Zaten Doğu Akdeniz İran’ın ön cephesidir.

Amerika’nın tüm hazırlıkları İran üzerindedir. Rusya’nın tüm hazırlıkları ise Doğu Akdeniz üzerinedir. Yani İsrail ve Türkiye’yi de içine alan bir durumdur. Amerika’yı da durduran zaten bu tehdittir.

Değerli yurtseverler, Haçlı saldırılarının içinde yer alacağım diye, tüm ulusumuzu tehlikelerin içine atan AKP iktidarından bir an önce kurtulmamız gerekir. Aksi takdirde, bunlar kalırsa, Türkiye diye bir şey kalmayacaktır.

12.7.2012, bulentesinoglu@gmail.com