Son Dakika Haberler

Petraeus’un Altı Aylık Rutin Denetlemesi. Bülent Esinoğlu

Petraeus’un  Altı Aylık Rutin Denetlemesi. Bülent Esinoğlu
Okunma : 188 views Yorum Yap

Amerika Birleşik Devletlerinin Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA’in, Çuvalcı Paşası Petraeus, ülkemizi altı ay aralıklarla, muntazam olarak denetlemede bulunur.

Bu denetlemede, görüşülecek konular; Elbette, Suriye ve Türkiye’nin komşularıdır.

Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında yapılan bu denetlemeler, projenin geldiği aşamaları değerlendirmek, aksayan hususları gözden geçirmek ve BOP’un selameti için yapılacakları, BOP Eş Bakanlığı ile yerinde görüşmektir.

Projenin uygulanmasında, Suriye için, bazı yeni durumların ortaya çıkması hasebiyle, yeni bir yol haritasına ihtiyaç vardır.

Bu cümle yanlış anlaşılmasın. BOP’tan vazgeçme veya başka bir yola gitme diye bir şey yoktur. Sadece bazı taktik değişikliklere ihtiyaç duymuşladır. Konuşulacak olanlar da bunlardır.

Tabi Amerikan Genel Kurmay Başkanı David Dempsey’in açıklamaları elbette görüşülecektir.

Demsey, Davutoğlu’nun Suriye’de kurulacak tampon bölge isteğine, olumsuz söylemlerde bulunması, Türkiye’nin yalnız bırakıldığı yorumlarına yol açmıştır.

CIA, Amerikan derin devletinin en yetkilisi olması hasebiyle, Demspsey’in bu açıklamalarının pek önemli olmadığı, Türk tarafından bu beyanatın dikkate alınmamasını, Petraeus Türkiye’den isteyecektir.

Bu gelişte, İran’a petrol ve gaz ambargosu da, mutlaka görüşülecektir. İsrail yönünden, Türkiye’nin İran’a uyguladığı petrol ambargosu işlememektedir.

Sadece Türkiye’nin İran’dan aldığı petrolde yüzde onluk bir azalma gerçekleşmiştir. Geri kalan alımlar altın karşılığında devam etmektedir.

Petraeus, petrol alımlarının durdurulması ve başka tedarik kanalları yaratılmasında ısrarcı olacaktır. Çünkü İsrail öyle istiyor.

Suriye’ye tekrar dönelim.

Suriye için yeni durum nedir derseniz?

Suriye Devleti kendisini dışarıdan gelen saldırılara karşı savunmada, dayanıklı çıkmıştır. Halk büyük çoğunlukla devletinin yanında yer almış, dış destekli terörü temizleme noktasına gelmiştir.

Durum bu olunca, Suriye’den Türkiye’ye geçen terörist ve mülteci miktarında artmalar olmuştur.

PKK teröründe de artışlar olunca, Eş Başkanlık iç siyaset açısından, oldukça zor durumda kalmıştır.

Bu durum karşısında, Eş Başkanlık, Suudi Arabistan ve Katar’dan daha fazla mali destek, Batıdan da daha çok siyasi destek istemektedir.

İşte tam bu noktada, Amerikan derin devletinin başı ülkemizdedir.

Suudi Arabistan, Türkiye’ye daha fazla mali destek yerine, Amerika’nın, doğrudan, Suriye’ye askeri müdahalesini istemektedir. Daha dün, Suudi Kral bu isteğini bir kez daha yenilemiştir.

Peki de, Amerika neden Askeri müdahaleden çekinmektedir?

Suriye’ye müdahalenin bir dünya savaşına neden olacak noktada durmasıdır. Hem jeopolitik bakımından, hem de gelinen durum bakımından.

Rusya’nın hemen her gün yeni bir kararlılık açıklamaları, Çin’in İran’ın arkasında sağlam durması, İran’ın zaten kendisinin kolay lokma olmaması, Amerika’nın elini soğutmaktadır.

Bunların da ötesinde, Amerika’nın terörle savaş adı altında, yürüttüğü savaşlar vasıtası ile dünya denetimini sağlamak yerine, denetimin sürekli elinden çıkıyor olmasıdır.

Öyle görülmektedir ki, Amerika’nın artık ahlaksız (örtülü) savaşları yürütecek mecali bile kalmamıştır.

Var olan askeri varlığını, söylemlerle etkin kılmaya çalışmaktadır.

Peraeus’un gelip gitme sebebi de budur.

Amerika’nın elinde, bir AKP iktidarından başka bir şey kalmamıştır.

2.9.2012, bulentesinoglu@gmail.com

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)