Son Dakika Haberler

ABD’de Bernie Sanders’in yükselişi sürüyor

ABD’de Bernie Sanders’in yükselişi sürüyor
Okunma : 1.403 views Yorum Yap

ABD’de kasım ayında düzenlenecek başkanlık seçimleri öncesinde Demokrat Parti içindeki adaylık yarışı kızışıyor.

Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump’a karşı kimi aday göstereceklerini belirlemeye çalışan partide, aday adayları arasındaki ön seçimler 3 Şubat’ta başlayacak. Bu kritik oylamalar öncesindeyse, demokratik sosyalizmi savunan Vermont Senatörü Bernie Sanders’in anketlerdeki yükselişi dikkat çekiyor.

Sanders son olarak, New Hampshire eyaletinde yapılan ankette birinci çıktı. CNN ile New Hampshire Üniversitesi’nin ortak anketine göre, eyalette yaşayan Demokratlar arasında Sanders’a destek oranı yüzde 25. Ulusal çaptaki anketlerde birinci görünen eski başkan yardımcısı Joe Biden ise New Hampshire eyaletinde yüzde 16 ile ikinci sırada çıktı.

Washington Post ile ABC’nin ulusal çapta yapılan ortak anketine göreyse, Biden parti içinde önde gidiyor.

Bugün yayınlanan ankete göre, Biden’ın ülke çapındaki Demokratlar arasında destek oranı yüzde 32. Sanders ise eski başkan yardımcısını yüzde 23 ile ikinci sırada takip ediyor. Üçüncü ve dördüncü sıradaki aday adayları ise yüzde 12 ile Sentaör Elizabeth Warren ve yüzde 8 ile eski New York belediye başkanı Michael Bloomberg.

Demokrat Parti’deki aday adayları arasındaki ilk ön seçim 3 Şubat’ta Iowa eyaletinde yapılacak. 11 Şubat’ta ise New Hampshire’da seçim düzenlenecek.