Son Dakika Haberler

AKP’li: 3. havaalanı iptal edilsin… Katliam geliyor

AKP’li: 3. havaalanı iptal edilsin… Katliam geliyor
Okunma : 109 views Yorum Yap

Akpliceyhan
Ulaştırma Bakanlığı’nın açtığı ihaleyle müteahhitlerin bırakıp kaçması halinde borçlarını bile üstlenerek 22 milyar Euro’ya ihale ettiği 3. havaalanının İstanbul’un çiğerleri ormanlarda büyük bir katliama yol açacağı bildirildi. AKP’li eski bürokratlardan Candan Karlıtekin, İstanbul’a yapılacak 3. havaalanının iptal edilmesini istedi.

Sözcü’den Sayime Başçı’nın haberine göre; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çılgın “Kanal İstanbul” projesinin ardından, 3’üncü havalimanı ve 3’üncü köprü projesi ile İstanbul’un kuzeyinde çılgın bir rant alanı oluşturulacak
RANTA BAK! FİYATLAR 3-4 KAT ARTTI
Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen KDV hariç 22 milyar 152 milyon euroluk 3’üncü Havalimanı ihalesinin ardından, İstanbul’un kuzeyinde kurulacak rant merkezleri de yavaş yavaş şekilleniyor. İstanbul Arnavutköy-Göktürk-Çatalca’nın kesiştiği noktada yer alacak proje, 3’üncü köprü ve Kanal İstanbul arsa fiyatlarını şimdiden 3-4 kat artırdı.
Bölgedeki ormanlık alanlarla doğal kaynakları tamamen bitirebilecek projede 6 bin 172 hektarlık orman alanı da yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Projenin bölgeyi tamamen bir rant alanına çevireceğini açıklayan Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Müdürü Semra Ocak, su kaynakları üzerinde de yer alacak proje kapsamında büyük bir doğa katliamının gerçekleşeceğini belirtti. Ocak, “İstanbul insanların yaşam alanlarından sürüldüğü, ormanlık alanlara inşaat tekellerinin lüks siteler diktiği, meydanlarının insansızlaştırıldığı bir kentsel dönüşüm geçiriyor. İstanbul’u rant alanına çevirecek bir sürece kapı aralanıyor” dedi.
19 YIL SONRA TAM KAPASİTE
Uzmanlar, havalimanı inşa etmek yerine Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanları’nda iyileştirme projeleri uygulanmasının daha doğru olacağını belirtiyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan THY Eski Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin,“İnşallah aklıselim galip gelir ve 3’üncü Havalimanı projesi iptal olur. Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarına yapılacak paralel pistlerle senelik 75’er milyon yolcu kapasiteli alanlar, ihtiyacı karşılayabilir” diye konuştu.
150 milyon yolcu kapasiteli 3’üncü havalimanının, 2018 sonuna doğru açılması planlanıyor. Projenin 2023’te 100 milyon yolcu kapasitesine ulaşması bekleniyor. Havacılık sektörünün yüzde 3 büyüdüğü göz önüne alındığında 3’üncü havalimanı ancak 19. yılında tam kapasite çalışmaya başlayabilecek