Son Dakika Haberler

Güney Doğuda Barış, Batıda Gaz Savaşı

Güney Doğuda Barış, Batıda Gaz Savaşı
Okunma : 116 views Yorum Yap

besiktas1977 kanlı 1 Mayısından sonra 2013 de gazlı 1 Mayıs olarak tarihe geçecek.

Hükümetin fiilen sıkıyönetim uygulaması nedeniyle İstanbul’da 1 Mayıs kutlamaları olaylı başladı. Polis, Taksim’e girmek isteyen işçilere ve gruplara çok sert müdahalede bulunuyor. Müdahaleler nedeniyle çatışmalar çıkarken, polisin attığı gaz bombaları Beyoğlu, Beşiktaş ve Şişli bölgesini cehenneme döndürdü. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve ünlü sanatçı Genco Erkal gazdan etkilendi. Tekin’in hastaneye kaldırıldığı idda edildi.
Polis ise dün geceden itibaren Şişli, Beşikta, Dolapdere, Galata Köprüsü’nün başından itibaren Taksim’e çıkan bütün yolları kademeli bir biçimde demir bariyerle kapatıldı. Bu sokak ve caddelerin Taksim ve İstiklal Caddesi çıkışlarına da yine bariyler yerleştirildi. Yolların başında çevre illerden getirilen takviye polis kuvvetleriyle, panzerler, toplumsal olaylara müdahale araçları (TOMA) ile görülmemiş önlemler aldı.
Vatandaşların bayram kutlaması için Taksim’e gitmelerini engellemek için vapur, metrobüs, metro, deniz otobüsü, finiküler sistem seferleri durduruldu.
AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın emriyle, alandaki inşaat gerekçe gösterilerek Taksim’in 1 Mayıs’ta kutlamalara kapatılmasına karşı çıkan sendikalar ve diğer sivil toplum örgütleri sabah erken saatlerinden itibaren Şişli, Beşiktaş ve Dolapdere bölgelerinde toplanarak, Taksim’e doğru yürüyüşe geçti.
CHP ve BDP’den çok sayıda milletvekilinin de aralarında bulunduğu, başta DİSK, KESK olmak üzere sendikalara üye işçiler ile TKP, ÖDP gibi siyasi partiler ve örgütlerin üyeleri sabah Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe kalkıştığı her noktada polis, gaz bombaları, biber gazı, tazyikli su ve coplarla müdahale etti. Bazı gruplar müdahaleler taşla karşılık verince birçok noktada çatışma çıktı.
Polisin görülmemiş sertlikte müdahalesi nedeniyle Barbaros Bulvarı, Mecidiyeköy E-5 yolu, Şişli, Dolapdere bölgesi savaş alanına dönerken, kullanılan yoğun gaz bombası nedeniyle söz konusu bölgeleri gaz bulutları kapladı.
Müdahaleler sırasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in yoğun biçimde gaza maruz kaldığı ve kendisini bir dükkana attığı bildirildi. Gazdan etkilenen Tekin’in hastaneye kaldırıldırıldığı belirtildi.
1 Mayıs kutlaması için Oyuncular Sendikası ile birlikte Taksim’e yürüyen grupta yer alan ünlü tiyatrocu Genco Erkal’ın gazdan etkilendiği ve bir apartmana sığındığı kaydedildi. Erkal’in gazdan ciddi biçimde etkilendiği ama durumunun iyi olduğu açıklandı.
Olaylarda yaralananlar olduğu ve çok sayıda kişinin kişinin gazdan etkilendiği, bunlardan birçoğunun bölgeye tek bir aracın dahi sokulmaması nedeniyle hastanelere götürülemediği belirtiliyor.
Bu arada, İstiklal Caddesi’nde bulunan  Çiçek Pasajı’nın yanındaki bir binada yangın çıktı. Binadaki yangının molotof kokteyli atılması sonucu çıktığı iddia edilirken, kısa bir süre içinde söndürüldüğü kaydedildi.
İstanbul Valiliği’nin meydanı kapatma kararı alırken söylediği Taksim’de sadece 1977’de yaşamını yitirenlerin anısına Kazancı Yokuşu’nda ve Atatürk Anıtı önündeki sembolik terönler de yapıldı. Ancak bu törenler için alana sadece Hak-İş heyetinin sokulduğu iddia edildi. Yani, 1977 yılındaki katliamda üyelerini yitiren DİSK yerine, sembolik töreni iktidara yakın İslamcı Hak-İş heyetinin gerçekleştirdiği savunuldu.
Beyoğlu, Şişli ve Beşiktaş bölgesine yönelik bütün seferlerin iptal edilmesi ve alınan sıkıyönetim önlemleri nedeniyle binlerce İstanbullunun bugün işlerine gidemediği belirtiliyor.