Son Dakika Haberler

Haluk Koç: Suriye’de akan kanın sorumlusu Erdoğan

Haluk Koç: Suriye’de akan kanın sorumlusu Erdoğan
Okunma : 126 views Yorum Yap

HALUKKOC130220134864

Başbakan, Suriye sürecini Türkiye’nin kucağına kendi itti ve belayı buldun diyen Haluk Koç, Suriye’de akan kanın tek sorumlusu Erdoğan dır.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, Suriye’de akan kanın bir sorumlusunun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi. Koç, Türkiye’de 1 milyon Suriyelinin bulunduğunu iddia etti. Koç, CHP’nin oylarında düşme kaygılarının olmadığını belirterek, “Kimse merak etmesin Başbakan’a anlayacağı dilden cevap verecek bir CHP var” dedi.
Suriye’nin Banyas beldesinde 120 kişinin Suriye ordusu tarafından öldürüldüğünü iddia ederek, Esad’a sert tepki gösteren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı şaşkınlıkla izlediğini belirten Koç, CNN Türk’te katıldığı canlı yayında şunları söyledi:

“Suriye sürecini Türkiye kendi kucağına kendisi davet etti belayı ve oturttu. Ve bundan Suriye’de gelişebilecek her türlü olay Türkiye’yi ilgilendirmeye başladı. Şimdi dün Banyas’taki sıkıntıdan bahsediyoruz. Daha öncesinde de biliyorsunuz Halep yakınlarında önemli bir mescit, önemli bir Sünni cami bombalanmıştı ve peşinden oradaki son derece saygın, hatta Türkiye’yle de bağlantısı olan, Türkçe de konuşabilen önemli bir din alimi bıçaklanarak öldürülmüştü muhalifler tarafından biliyorsunuz. Yani iç savaşlar dünyanın en ahlaksız, en kuralsız, en acımasız savaşlarıdır. Yani süreç ilerlediği zaman kimin kiminle nerede, kimi öldüreceği belli olmaz.

“Şimdi Başbakan buradan bakıyor ve dönüp buradan tekrar iç politikaya atıf yaparak Cumhuriyet Halk Partisine sorumluluk çıkartmaya çalışıyor. Kendi sırtında taşıdığı Suriye halkının bugün çektiği ıstırabın temel sorumluluğunu unutturmaya çalışıyor. Bugün Suriye’de akan kardeş kanının sorumlularından bir tanesi Esad’sa, bir tanesi de hiç şüphesiz Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bunun sorumluluğunu inkar edemez.” 
Dünyada ne kadar mezhepsel ya da radikal İslami örgüt varsa bunların hepsinin silahlı gruplarının Suriye’de olduğunu bildiklerini vurgulayan Koç, “Türkiye zaten başka sıkıntılarla uğraşıyor ve güneyinde de böyle bir problemle iç içe. Bence tarihi hatalarından birini yapmıştır dış politika konusunda Türkiye” dedi.
Hükümetin yanlış politikası nedeniyle Türkiye’nin güneyinde sınır mınır kalmadığını vurgulayan Koç, şöyle konuştu:
“Bakın, şuanda kamplarda 400 bin kişi var. Ve kampların dışında Türkiye’nin İstanbul dahil çeşitli bölgelerine dağılmış kaydı kuydu olmayan 1 milyona yakın Suriyeli var. Düşünün bunlar bugün, Türkiye’nin harcadığı para 1 milyar doları aşmaya başladı bu süreç içerisinde. Ve hala Türkiye Suriye’deki bir huzur arayışının, bir demokratik rejim kurulmasının tarafı değil mutlaka Esad yönetiminin gitmesine dönük her türlü gayreti askeri boyutta olsa takınabileceğini ifade eden bir Başbakan sözleri görüyoruz.”
Koç, hükümetin çözüm süreci dediği süreçte samimi olarak bir oy kaybı kaygılarının olup olmadığı yönündeki soruyu şöyle yanıtladı:
“Tam tersine. Siyaset bir süreçtir. Türk halkı, Kürt kardeşlerimizde gerçeği göreceklerdir. Biz çözümü, barışı herkes gibi istiyoruz bu toplumda. Ama bir kişinin siyasi hırslarına, isteklerine yakın dönem planlarına göre amaçladığı anayasa değişikliğini bu çözümün mezesi yapıp, diğer tarafta terörle, silahla siyaseti şantaj altına alan ve bütün Kürt kardeşlerimizi temsil ettiği iddiasıyla ortada olan bir yapının pazarlığından huzur, barış, çözüm çıkmaz.
“Şunu söylemek istiyorum o anketlerle ilgili de; bu algı yaratılacaktır. Bu mühendislik yaratılacaktır. Şimdi cumhurbaşkanlığı bizde, başbakanlık bizde, yasama, yürütme, yürütme, yargı, üniversiteler bizde, medya zaten yüzde 70’i yandaş medya diye tarif edilen bir yapılandırma içerisinde. Bütün amaç ne CHP’ye saldırmak için? Canım, muhalefette bizden olsun. Muhalefette bize ışık yaksın, yeşil olsun bizden olsun. Böyle bir tarzla yaklaşıyorlar CHP’ye. Ben söyleyeyim, avuçlarını yalarlar, CHP’nin bütün yönetimi de, CHP’nin bütün örgütleri de, bütün üyeleri de CHP’ye 11.5 milyon oy veren yurttaşta oy verecek olan insanlarda bu süreçten kaygılı olan herkes CHP’nin bu çizgisini değerlendirecektir, bunu da anlatacağız. Meydanlarda anlatacağız, sokakta anlatacağız. Başbakan kendi medyasının yazdıklarını okusun kendi saha ve seyircisi önünde konuşmaya devam etsin. Suriye’de Türkiye’yi ateşe atmaya devam etsin. Bunların hepsinin cevabını Başbakana anlayacağı dilden de verecek CHP yapısı vardır. Kimse merak etmesin.”