Son Dakika Haberler

Ünlü Kürt politikacı Kamran İnan: “Bu kadar hain nasıl yetişti

Ünlü Kürt politikacı Kamran İnan: “Bu kadar hain nasıl yetişti
Okunma : 216 views Yorum Yap

imageSiyasetin duayenlerinden eski bakan ve diplomat Kamran İnan, toplumun hain ürettiğini belirterek, bu kadar hainin nasıl yetiştiğinin araştırılması gerektiğini söyledi.
Uzun yıllar milletvekilliği yapan Kürt kökenli ünlü siyasetçi, Sözcü gazetesine konuştu. Sözcü Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk’ün sorularını yanıtlayan İnan, devlete küfredenlerin bugün makbul kişiler olarak üst düzey yetkilileri tarafından ziyaret edildiğini söyleyen eski bakan, “Hainlik, ihanet üreten toplum olduk” dedi
Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri yabancı yayınlardan da izleyen, ayda en az 4 kitap bitiren, ailesi geçmişte haksızlıklara uğramasına rağmen devlete asla küsmediğini belirten Kamran İnan, Türkiye’nin “hain sayısı” konusunda eski günlerini mumla arar hale geldiğini ifade etti. Ve Sözcü’ye şunları söyledi:
SAYILARI 4-5 KAT ARTTI
“Bakanlar Kurulu’na güvenlik birimleri brifing veriyordu. Ben, devlet aleyhine faaliyet gösterenlerin sayısını sordum. Bakanlar Kurulu’na verilen brifingde 205 bin rakamı telaffuz edildi. Ben de bunu bir kitabımda açıkladım ve resmi bilgilere göre 205 bin hainimiz olduğunu belirttim. Birkaç yıl sonra karşılaştığım dönemin Genelkurmay Başkanı, ‘O zaman verilen rakamlar şimdikilerin yanında çok mütevazı kalıyor’demişti. Şimdi daha da arttı. Bunu nereden çıkardığımı soruyorsanız ben ülkemizde olup bitenlere yalnız gözlerimle bakmaz, incelerim. İnsanımız yanlış yolda ve ne yazık ki benim vatanım hain yetiştiriyor.
DEVLETİ GAMMAZLIYOR
“Türkiye’nin insanı, yabancılara devletini gammazlıyor. Siyasetçilerin, bürokratların bile haberi olmayan çoğu bilgi, yabancılara ulaştırılıyor. Yabancı ülkelerden gelecek gazetecilerin kimlerle görüşmesi gerektiği bile belli, çevreler tarafından ayarlanıyor ve özellikle devlet aleyhine konuşacaklarla görüşmeler ayarlanıyor.
“Devlet aleyhine faaliyet gösterenler haindir. Devleti dışarıya jurnalleyen, yabancı kamçısıyla devletini dövmeye çalışanlar, bu yaptıklarının karşılığını da fazlasıyla alıyorlar. Ne kadar etkili olurlarsa ona göre prim alıyorlar, ona göre terfi ediyorlar, önemli noktalara gelmeleri sağlanıyor. Bunları çok üzülerek anlatıyorum.
İLACINI BULAMADIK
“Hainlik, ihanet üreten bir toplum olduk. Bunun ilacını da bulamadık. Türkiye’de devlet adamı yokluğu var. Bir zamanlar ülkemiz ‘Devlet adamı hazinesi’yken, şimdi‘Devlet adamı fukarası’ haline geldi. Devlet yönetiminde öncüyken, şimdi devlet yönetiminin unutulduğu ülkeyiz. Türkiye’de eğitimi iflas halinde. Dünyada en az kitap yazan ve okuyan bir ülkeyiz. Örneğin Fransa’da kişi başına yılda 30 kitap düşüyor, bizde 30 yaprak bile düşmez. Okumadan, araştırmayan bir ülke olduk. Batı ülkelerinde liderler, devleti yönetenler kitap yazar. Bizde bunların hiçbiri yok. Yazsanız da kim okur?
TOPRAĞIMIZDAN MI?

“Bu kadar önemli bir yerde bulunan ülkemizi küçültmek isteyenler var. Bunun için de büyük çabalar gösteriliyor. Ülkemize sadakatle hizmet eden ve bunun için çaba gösterenlerin başına çok işler getiriliyor. Ne yazık ki, Türkiye’de hainler makbuldür. Bu kadar haininin nasıl yetiştiği, toprağımızdan mı, suyumuzdan mı olduğu da araştırılıp incelenmeli. Bu vatanın, hain yetiştirmede nasıl bu kadar verimli olduğu ortaya çıkarılmalı ve buna göre önlemler alınmalı.”