Son Dakika Haberler

UMUDUMUZ DATVİ ; ÜçYıldız

UMUDUMUZ  DATVİ  ; ÜçYıldız
Okunma : 82 views Yorum Yap

Türkiye DATVİ ile doğa bilimci Cemal GÜLAŞ sayesinde tanıştı. Doğu Karadeniz ormanlarında annesi avcılar tarafından vurulan yavru ayı. Onu gülümseyen gözleri çekilen belgesel ile ölümsüzleşti.

DATVİ aslında GÜRCÜ dilinde ayı anlamına geliyor. Şu günlerde DATVİ oyuncakta olsa ana muhalefet partisinin gündeminde. Halka dokunmanın sembolü olacak.

Ana muhalefet bu günlerde DATVİ ile uğraşa dursun iktidar kendi projelerini hayata geçirmenin hazırlıkları içerisinde. Son hamle ilçe belediyelerinin ve il genel meclislerinin kaldırılarak merkezi yönetim tarzının hâkim kılınması.

Paradigma hazır. “ ÂDEMİ MERKEZİYETÇLİK “

Yerel yönetimlere Sağlık, Eğitim gibi başat sorumluluklar verilerek içeriği doldurulmaya çalışılıyor. Belediye başkanlarının bakanlık tarafından görevden alınması ortadan kaldırılarak da süslü hale geliyor. Buna ilave olarak içişleri bakanlığı yerel yönetimler ile merkezi hükümet arasında eşgüdüm sağlayan bir yapıya dönüştürülerek iç güvenlik iç güvenlik bakanlığı adı altında ihdas edilen yeni bakanlık uhdesine alınıyor.

Buraya kadar bakıldığında teorik olarak parlak ve kulağa hoş gelen bir proje olarak tebarüz ediyor. Acaba?

Artık zarfa değil mazrufa bakmanın zamanı geldi. Bu kanun hazırlığı AKP iktidarının bir taşla iki kuş vurma çabasıdır. İlk olarak bu adımla başkanlık ve federatif sistemin yolunu açmak. İkinci olarak geçen yerel yönetim seçimleri sonrası sahillere sıkışan kırmızı kuşağı yeşile çevirmek. Tamda bu noktada ana muhalefet ne yapacak sorusu akıllara geliyor.

Olacakları şimdiden görür gibiyim. T.B.M.M komisyonlarını işgal, genel kurulda uzun ve hararetli konuşmalar, sıra kapaklarına vurmalar, slogan yazılı tişörtle genel kurula gelmeler ve sonunda çoğunluk oyları ile tasarı kanunlaştığında Ana Yasa Mahkemesine müracaat ve sonunda da muhalefet görevini yapmanın dayanılmaz hafifliği ile gaflet uykusuna devam etmek ve bunları yapar iken DATVİ den medet ummak.

Tehlikeyi şimdiden görerek önlemini almak gerekiyor. Bu konuda da en büyük görev ana muhalefete düşüyor. Ama heyhat!

Oldu olacak sabah ezanındaki esselatü hayrun minel nevm ibaresini tüm vakit ezanlarına ekleyelim, belki gaflet uykusundan uyanırlar.

İşte Türkiye’nin hali pür melali.

Umudumuz DATVİ.

***