Son Dakika Haberler

YANIMA ERKEK İSTEMEM…Oya ENGİN

YANIMA ERKEK İSTEMEM…Oya ENGİN
Okunma : 129 views Yorum Yap

Göç zamanı  geldi… Kimi insanlar senelik izinlerini geçirmek için kimileride  memleket özlemini dindirmek için yaşadıkları yerden başka beldelere, köylere seyahat ediyorlar.  Bu seyahatler sırasında  çoğunlukla şehirlerarası otobüsler kullanılıyor.  Bende yıllarca seyahatlerimde bu otobüsleri kullandım. Ülkenin bir ucundan bir ucuna  yolculuklar yaptım.

Geçenlerde toplu taşım aracında giderken arkamdaki koltukta oturan bir çiftin şehirler arası yolculuklar  üzerine yaptıkları sohbete kulak misafiri oldum.Konu;  yolculuk sırasında birbirini tanımayan bir kadın ve erkeğin yan yana seyahat  edip edemeyeceğiydi.

Bir süre önce  Akşam Gazetesi yazarı  Özlem  Çelik  şehirlerarası otobüs yolculuklarındaki bu uygulama ile ilgili düşüncelerini belirtmiş ve seyahat sırasında yanında  tanımadığı bir erkek yolcunun oturmasına müsaade ettiği için otobüs muavini ile arasında geçen tatsız bir olayı anlatmıştı.

Yıllar önce yalnız seyahat eden  kadınlar  otobüslerde  çok dikkat çekerdi. Ama zamanla  kadınlar artık tek başlarına veya gruplar halinde yani yanlarında erkekler olmadan seyahat ettikleri için eskisi kadar dikkat çekmiyorlar.  Tabi burada seyahat şirketlerinin kurumsal olarak artması ve seyahat güvenliğinin sağlanmasının da bu görüşün yerleşmesinde büyük katkısı var.

Buna rağmen  ülkemizde hala birbirini hiç tanımayan bir erkekle bir kadının yan yana seyahat etmesini daha doğrusu edebilmeyi başarabileceğine ihtimal vermiyorum.  Bir kadın olarak yalnız yaptığım seyahatlerde asla yanımatanımadığım  bir erkeğin oturmasına izin veremem.  Toplum olarak bu olgunluğa erişebildiğimizden emin değilim. Hala kadınların kadın olarak değil de insan olarak görülebildiğine ben inanmıyorum.   Kadın ve erkeğin yan yana oturtulmamasının sebebi  erkeğin  potansiyel sapık, kadının da korunmaya muhtaç bir varlık olması değil, erkeğin kadına özellikle yalnız kadına  bakış açısıdır.

Hala günümüzde  toplu taşıma araçlarında güpegündüz   yan yana balık istifi şeklinde seyahat ederken bile bazı erkeklerin kadınlara  sırf bir iki saniye için dokunarak, sıkıştırarak, sürtünerek  taciz edebildiği ülkemizde, saatler boyu karanlık bir ortamda, bazen uyuyan  ve  bu sebeple  duruşunu ve oturuşunu kontrol edemeyecek  bir kadının yanında oturan erkeğe ne kadar güvenilir?   Ülkemizin yüzölçümü büyük, seyahat süreleri uzun.   İnsanlar genellikle gece yolculuklarını tercih ediyorlar.   Uzun saatler boyu  yanımda hiç tanımadığım bir erkekle yan yana birbirine değerek seyahat etmek istemiyorum.  Yıllar önce   kız arkadaşlarımla yapmış olduğumuz bir yolculuk  sırasında yan sıradaki koltukta oturan bir erkek yolcu  tarafından aradaki koridora rağmen  buradan anlatamayacağım şekilde  uğradığımız tacizin bu konu hakkında bu kadar katı bir tutuma sahip  olmama sebep olduğunu da ayrıca belirtmek isterim.

Bu sebeple ben şehirlerarası yolculuklarda  bilet rezervasyonu yapılırken tek kişilik biletlerde bay mı, bayan mı sorusunu  ve uygulamayı onaylıyorum.  Aslında şehirlerarası yolculuklarda yan yana koltuklara da sevmiyorum. Artık bazı firmaların  araçlarında tek kişilik koltukla seyahat etme imkanı var . Ben bu koltuklu araçları tercih ediyorum.  Yani kısacası tek başıma yaptığım yolculuklarda  yanıma ne erkek ne kadın isterim. Tanımadığım bir erkeği iseasla  istemem…

 

 

Oya ENGİN