Son Dakika Haberler

OLMAZLAR MANİFESTOSU. Burak Özbakır

OLMAZLAR MANİFESTOSU. Burak Özbakır
Okunma : 97 views Yorum Yap

KİN:

Yakışmaz insanoğluna. Daha da önemlisi, insanın kendisine atabileceği en büyük kazıktır. Kin duyarak geçirdiğiniz hergün sayılı zamanınızdan çaldığınız gümüşse, kininizi yenebilmek kalbinizden taşan altındır.

NEFRET:

Olmaz. Duyamazsınız. Nefretin içerisinde sevgiyi, aşkı barındırdığını anlayacağınız o aydınlanma gününe kadar, nefret etmek basitliktir. Bu anlamda aydınlanabilirseniz bir gün, nefret etmenin anlamını yitirdiğini düşünebilirsiniz. Fakat işte o gün ve o günden sonrası içinizde saklamak koşuluyla nefret edebilirsiniz. Eyleme dönüşmeyen nefret insanın içindeki isyanı frenler, uykulu haldeyseniz gerçekleri görmenizi sağlar çünkü.

İSYAN:

En büyük tehlike budur işte. Her neye inanıyorsanız inanın, isyan sizi şirke götürür. Şirke götürür çünkü kendinize olan inancı bitirir. Tekrar ayağa kalkmanızı imkansız kılar, sizi olmazlara terkeder. İsyanın esir aldığı kalpler, kalpliklerini yitirir, insanlıktan utanır hale getirir. İstisnası yoktur. Yine de eminseniz isyanınızdan, eminseniz geçmeyecek dertlerin, bitmeyecek zulümlerin varlığından, isyanınızı edin. Ama benden uzak, cehemnneme direk.

KAVGA – DÖVÜŞ:

Yakışmaz inanın. Kendini kavgayla dövüşle kabul ettirebileceğini, ifade edebileceğini düşünen faşistler yüzünden bu kadar problem dolu dünya. Kavga dövüş sadece ve sadece değerinizi, değerlinizi, ailenizi, namusunuzu, vatanınızı, sevgilinizi, fikrinizi, hürriyetinizi ya da değerliniz neyse onunuzu koruma halindeyseniz, savunma halindeyseniz anlamlı olabilir ama o noktaya gelene kadar da ne kadar kaçış yolunuz var, düşünün. Deniz Gezmiş i düşünün, misal. Bir ülkenin onurunu korumak için yola çıktığında asılmasına rağmen kimseyi öldürmediğini düşünün. Yunus u düşünün. Yaradılmışı Yaradandan ötürü sevmek ne demek, onu düşünün. Pir Sultan Abdal ı, Gandhiyi, Malcolm X i düşünün. Kavga etselerdi, bu kadar değerli olurlarmıydı onu düşünün. Birde insan olan insan olana  vurur mu onu düşünün.

SEKS:

Düşünün. İnsan olanın insan olana vuramadığı yerde, insan insanı s…ker mi, onu düşünün.

KÜFÜR:

Nedim, Şair Eşref, Neyzen Tevfik, Can Yücel, Kemal Sunal …. vs gibi küfretmeyi beceremiyorsanız, daha doğrusu küfrederek söylemek istediğiniz gerçeği dile getiremiyorsanız, denemeyin bile. Küfretmek bir terbiye sorunu değildir. Bir insan çok nazik konuşarak ananıza bile sövebilir ama siz beceremiyorsanız, yine de böyle bir yolu seçmeyin.

İÇKİ:

Şimdilik olmaz. Ramazandan sonra, bayramdan sonra, tekrar görüşelim.