Son Dakika Haberler

Amerika Bizi Yine Cepheye Sürdü. Mahiye MORGÜL

Amerika Bizi Yine Cepheye Sürdü. Mahiye MORGÜL
Okunma : 208 views Yorum Yap

Türkiye ile Suriye fiilen savaş halindeyiz. Hatta savaş devlet katına sıçradı.

Biz yine Kore’deki gibi Amerika adına ön cephedeyiz.

Suriye’de 49 istihbaratçımız tutuklanmış. Yani  49 esir vermişiz. Onlara karşılık Türkiye’ye sığınmış bir isyancı subayı Suriye’ye geri teslim(takas!) eden  Adana MİT  üst düzey yetkilisini Özel Görevli savcılarımız sorguya çekmiş. Özel Görev kısıtlamasına gidilecek.

İhtimal MİT’in  başı bu yüzden derde girdi, yöneticileri sorguya çekildi ve hatta muhtemelen başbakanımız bu yüzden eş başkanlıktan düşecek.

T.Erdoğan, söz verdiği halde Suriye’ye fiili saldırıyı göze alamıyor, TSK’ne güveni yok.

A.Gül, bu işlerin bitirilmesini bekliyor, tek adam olacak.

Davutoğlu, TSK’sız formül arayışında, “Körfez ülkeleriyle birlikte Suriye’ye bir hava koridoru açabiliriz” diyor.

Anımsayalım, Davutoğlu ve Gül, Britanya ana kraliçesinin bendeleridir. Ana kraliçenin kaç yüz yıldan beri bölgemizde her dilden ve dinden ajanlarla çalıştığını unutmayalım. O kendini göstermeden ilerlemenin uzmanıdır. Erdoğan’ın açtığı 54 bin Protestan kilisesi ona hizmet içindir.

Başbakanımızın son kullanma süresi bitti gibidir. Öyle görünüyor ki bu kez deliğe süpürülmekten kurtulamayacak. Bir ameliyata daha girerse oradan çıkmayabilir.

Aydınlık yazarı Trabzonlu hemşerimiz Ertürk Türkmen’in bugünkü “Hükümet savaş istemiyor ama kaçamıyor” yorumuna katılıyorum.

“Bu trenden iniş yoktur, sözünü sonuna kadar tutmazsan seni trenden fırlatır atarlar. Seni iktidar yapmak için bütün muhalefeti Silivri’ye boşuna tıkmadılar, yolları boşuna sana açmadılar. Bu tramvaya binen eğer işe yaramaz ise aşağıya atılır” diyor.

Beşar Esad’a “in aşağı” derken başbakanımız kendisi inecek.

Çok yakında bize bir devlet krizi görünüyor.

Savaşın ortasındaki ülke Suriye değil Türkiye!

……………..

 

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer CNN’de kuşdili konuştu

Bakan Ömer Dinçer, 10.2.2012 akşamı CNN’deydi. Kendisine öğretmenlerden gelen soruları es geçti.  Programcının yönelttiği önceden belirlenmiş sorulara cevap verdi. Ancak onun ne dediğini anlamak çok zordu, çünkü açık net olan hiçbir şey söylemedi.

Dünya Bankasının isteğiyle, Amerikan modeli piyasacı eğitime geçirilmekte olduğumuzu bildiğim için, bakanın dilinin altında saklamaya çalıştıklarını kısmen de olsa anlayabildim.

Anladığım kadarıyla şunlardan söz etti:

“12 yıllık kesintili eğitim 6 yaşında başlayacak” dedi.

“Meslek eğitimi yaşını daha ileriye atmak lazımdır. 12 yıldan sonra, istediği mesleğin derslerini alabilir. Lise 4 yılı ikiye bölüyoruz, son iki yılında meslek seçimi yapabilir. İHL okulları meslek okuludur, fakat orada ağırlıklı dersler zaten meslek dersleri değildir. O dersleri 12.yıldan sonra da alabilir. Fen lisesi derslerini alabilecek öğrenciler vardır, onlara bu fırsatı vermek lazım.

Yani, Ömer Dinçer, “liseleri kaldırdım” dememek için lafı ordan burdan dolaştırdı.

4+4+4 parçalı eğitimin 2.dört yılını henüz netleştirememişler, 5+3 de olabilirmiş.

Okullarda çocuklara daha fazla yaşam alanı olacakmış. Açık havada ders yapmak isteyen öğretmen yapabilmeliymiş.

Aslında çocukların bir kısmı dersteyken bir kısmı bahçede kavga ediyor olacaklar.

Ömer Dinçer, “Kıyafet serbest olsun istiyoruz, ama yoksul kesimden buna itiraz var” dedi. Ama bunu devlet okulları için istiyoruz, demedi. Çünkü özel okullar tek tip giydirmeye devam edecek.

Serbest kıyafete orta kesimden de itiraz var; sabah ne giyineceğine karar verememekten okula gitmek istemeyen kız öğrencilerle aileler sorun yaşıyor. Zaten sadece ticaret artsın diye değil, öğrencilerin aklı fikri kıyafetinde olsun, bunu istiyorlar.

ÖYS yerine Lise bitirme Olgunluk Sınavı öneriyor, ama bu sınavı hangi kurumun yapacağına karar verememişler. Dünya Bankasından öneri bekliyorlarmış.

Gördüğünüz gibi, bakanın her dediği havada kalıyordu, açık net bir şey söylemedi.

15961 köy okulunun 8 yıllık kesintisiz eğitimle kapandığından, bu köylerde on yıldan beri hiç İstiklâl Marşı söylenmediğinden, hiç milli bayram kutlanmadığından söz etmedi.  Şimdi 12 yıllık kesintili eğitimle tüm liselerin kapanacağını, ortaokulların tarihe karışacağını, çocukların 10 yaşından itibaren sokaklarda sertifika toplayacağını, bu nedenle törenmiş andımızmış bayrammış, öğrencilerin bir araya hiç gelmeyeceklerini, artık hiçbir çocuğun sınıf arkadaşı bile olmayacağını söylemedi, söyleyemezdi.

Onun için kuşdili konuştu. Açık net söyleseydi,  gerçek anlaşılır ve veliler isyan ederdi.

Eğitim cephesinde savaş böyle; ABD sessizce ilerliyor, eğitimi perdenin öteki tarafından yöneten Mesleki Yeterlilik Kurumu henüz halk tarafından fark edilmemiş.

 

10.2.2012

Mahiye Morgül