Son Dakika Haberler

Değerli Gazeteci Altemur Kılıç’a. Mahiye MORGÜL

Değerli Gazeteci Altemur Kılıç’a. Mahiye MORGÜL
Okunma : 94 views Yorum Yap

“Can Dündar’a Mektup” başlıklı 21 Mayıs tarihli yazınız üzerine…

Can Dündar gibiler, belli ki, askerliği para kazanılan meslek olarak gören Amerikan mantığına sahiptir.

Sırada TSK’yı lağvedip özel ordu kurmak var. Onun için, savunmayı özelleştirmenin önündeki en büyük engel Türk milletinin “asker” algısıdır, onu değiştirmeden yapamayacaklarını biliyorlar. O nedenle, Milli Bayramları erozyona uğratmak, Türk Askerini alkış alacağı törenlerden uzak tutmak, Orduevlerine girişleri ciddiyetten uzaklaştırmak, hatta astsubay- subay maaşlarını ekran tartışmasına çekmek…

ASKER adının kökenini bilseler… 1.KARUS’tan beri, MÖ.550’de kurulan AKMENİD İMPARATORLUĞUNU yöneten Oğuz beylerinin sıfatıdır. Romalılardan borç almayı ve köleliği yasaklayan ilk devlettir. Akmenid, AGAMEN-İS, Egemen-us, Egemen-soy demekti. 2.Karus’un kızı Arte-mis (Farsça Kutlu erat/asker), başında sarı Hilal ile resmedildi, ki o Atina’ya kadar kadın ordusuyla gidip oraya köle kaçırılmış oğullarını kurtarıp döndüler, oğullarını köle satan Babil köle tacirlerini de Babil’den kovdular. (MÖ.535)

Egemen olmak ile ASKER olmak eş kavramlardır; ordusu olmayan millet egemen olamaz. Anadolu, hep batıdan gelen yağmacılara karşı kendini korumak zorunda kaldı, kadınlı erkekli ordular kurup batıya karşı hep savaştı.

Can beyler kusura bakmasınlar, kaç bin yıldan beri onların yüzünden oğullarımızı asker doğurduk…

ASKER; KOR-US, Kor yürekli Soy, KOR Uşağ…
Ek anlamlarına bakarsak; yüksek tepelerden düşmanı gözetleyerek KURT gibi halkını koruyan, KORUCU… KORUYUCU…

Akmenid devletinin bir adı da KARUSİ Devletidir, Balıkesir’in eski adı olan KARESİ beyliği onun adını taşır. Parasında BAZİLEUS (Bozülüs) yazan Oğuzlu devletidir. Sembolünde sarı renkte Ay-yıldız vardı.
HİLAL UĞRUNA ŞEHİT OLUNUR!
Oğuzlarda yukarı bakan Hilal, EGEMENLİK sembolüdür. İslamiyette aynısı vardır, cami kubbesinde ve minaresinde varlık nedeni budur, o nedenle işgal altındaki toprakta namaz kılınmaz, önce işgalden kurtulmak farzdır.

HİLAL’in şimdilerde yukarı bakan halini değil de,  kuyruklu yıldızın kuyruğu gibi yamuk olan şeklini sıkça görüyoruz. Sadece e-devlet sembolünde ve kağıt paramızda değil, tadilat gören tarihi camilerimizde de görüyoruz.
Ankara ve İstanbul’dan sonra en son dün 19 Mayıs için gittiğim Samsun’da Büyük Cami’nin kubbelerindeki bütün hilalleri yamulmuş olarak gördüm.
Askerimizin her şeyine el attıkları gibi, Egemenlik sembolümüz olan hilale de el attıklarını dikkatinize sunmak istedim.

Yamuk hilalli camide namaz kılınır mı? Bunun tartışmasını başlatmak lazım. Böyle camilerde Cuma namazını kılmak yerine hilali doğru yerinde duran camide namaz kılmayı istemeli insanımız.
Ancak HİLAL ne anlama gelir bilmeyen bir nesil var şimdi, onlara örnek olacak şekilde, yetişkinlerin elini çabuk tutması gerekiyor.

Saygıyla…
Bu vesileyle, 19 Mayıs bayramınız kutlu olsun.

Mahiye Morgül /21.5.2012