Son Dakika Haberler

Ali Veli, Veli Ali.

Ali Veli, Veli Ali.
Okunma : 87 views Yorum Yap

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, MYK’nın almış olduğu karara göre “Belediye Başkanları ve Meclis üyeleri istifa etmesin. Hepiniz beş yıllığına seçildinizi herkes görevlerine devam edecek” Aynı şekilde AKP’nin almış olduğu karara göre Başbakanın açıklamasında ise “Bizden okey almayan hiçbir kimse istifa etmesin” açıklaması yapmıştı.

Her iki partinin yukarıda yapmış olduğu açıklamalar, meclis üyeleri tarafından dikkate alınmadığını görüyoruz. AKP’den Ali TURAN, CHP’den Oya TÜMER istifa ediş nedenleri Genel Başkanlarından almış oldukları kesin karar neticesinde mi olmuştur? Öyle ise CHP’den Seçkin ÖZDEMİR, AKP’den Serpil BAGRIAÇIK gerekli onayı almamışlardır. Her ne kadar meclis üyesinin istifa etmesine “CHP’nin Anakent’e bir kişi gidecek o yüzden istifa etmiyorum” demiş olsa da madem öyle bir etik karar var. Ali TURAN neden istifa etmiştir? Kimler pişman olacak zamanla göreceğiz.

Belediye Başkan yardımcılıkları atamalarında hangi kriterler etkili oldu!

Memur kadrosundan yapılan atamalarda, Mehmet METİLLİ daimi kadrodan geçmiş. Gülperi ÖZDEMİR ise Göktürk sürgününden CHP’nin seçimi kazanması ile ilk kadrolaşmada geri gelmişti. Siyasi düşüncede ılımlı bir yol izleyen Başkan Yardımcılarından beklenen, genel kamuoyunun ısrarla merakla beklediği AKP Belediyesinden kalan alt kadrolarında değişiklik yapacak cesareti gösterebilecekler mi?

Memur kadrosundan gelen Başkan yardımcılıklarında nasıl bir güç etkili oldu? Kamuoyu Gökhan ZEYBEK ve Erdal SARIGÖL etkisinden bahsetmekte. Siyasi güç dengelerinde paylaşım ve etkilerin ve de görevlendirilecek alanlarda yetkilerinin nasıl paylaştırıldığında gerekli etkileri daha iyi analiz etme imkanımız olacak.

Meclis üyeliğinden gelen Başkan Yardımcılarının kimler olduğu bir ay önceden konuşulmuş ve gerekli grup kararına uyularak atamalar yapılmıştır. Şimdi beklenen değişiklik Meclis Başkan vekili kim olacak? Adnan AYBER ile devam mı edilecek? Grup kendi arasında bir Başkan vekili mi seçecek? Ne fark eder diyebilirsiniz.

Kamuoyu tepkisi, Şinasi YALÇIN‘ın yerine atanan Adnan AYBER’in siyasi kriter olarak zaten birlikte değiller mi düşüncesindedir. Ha Ali Veli veya Veli Ali.

Sarıyer siyasetinin kesin Başkan yardımcısı olacak gözü ile beklediği Hayati KAPTANOĞLU ise neden atanmadığı değil, neden kabul etmediği konuşulmaktadır. Son dönemde yaşanılan operasyon neticesinde ateşten gömlek olan makamlar ve yıllardır kazanılan kariyer, başarı ve düzenli siyasi hayat bir celsede bitirilmek istenmediğinden olacak, her zaman geri planda durarak yapılan siyasi pazarlıklarda geri kalarak beklentisinin hiçbir zaman olmadığı imajı verdiğini düşünmekteyiz.

Gönül ister ki..

Sarıyer de yapılan bu değişiklik, hedeflenen asil kadroların tekrar yerlerine dönebilmesidir. Hataların tekerrür etmemesi, ciddi değişikliğe gidilmesi ve çalışmaların Sarıyer halkına detaylı olarak anlatılmasıdır.

Belediye Başkanı Şükrü GENÇ’ in ısrarla Başkan yardımcılarını atamıyor, yalnız yönetiyor kulislerinin artık bir geçerliliği kalmadığı görülmektedir. CHP örgütünün etkisi ve birlikte seçim çalışmaları yapacak olması, meclis üyelerinin ve örgütün isteklerinin asgariye indirilmesi Şükrü GENÇ i görev yaptığı süre içinde rahatlatmış olacaktır.

Belediyede göreve başlayan yeni Başkan Yardımcıları en kısa sürede mevcut kadroları cesaretle değiştirmeleri, aksi halde bundan sonra farklı sorunlarla karşılaşmayacağını düşünmek sadece hayal ürünüdür. Gösterilen her iyi niyetin, bugünkü siyasi arenada yanlış değerlendirildiği, bu gerçekleri görmeden, güven verici davranışlarda bulunmaları ve aynı mevcut kadrolarda ısrar etmeleri halinde, hüsranla karşılaşılacaktır.
Mustafa BALCI