Son Dakika Haberler

Bir Tezğahın Anatomisi

Bir Tezğahın Anatomisi
Okunma : 115 views Yorum Yap

Anatomi insan vücudunu gözle görülebilecek derecede inceleyen, geniş anlamıyla vücudun normal şeklini, yapısını;vücudu oluşturan organları ve bu organlar arasındaki yapısal, görevsel ilişkileri inceleyen bilim dalıdır.
Bir yıl önce, biraz geriye gidelim ve siyasetin anatomisini çıkarmaya çalışalım.
Bir yerel haber internet gazetesi Bahçeköy olaylarını yazmaya başladı. Hiç kimsenin dikkatini çekmediği bu olay sümen altı edilerek geçiştirildi, Üzerinde konuşulmaya değer görülmedi.
Bu arada CHP Sariyer ilçe başkanı SERDAROĞLU ile Belediye Başkanı Şükrü GENÇ arasında sorunlar yaşandı, Restleşmeler siyasi kavganın boyutunu farklı yöne çekti. Geçiştirilen siyasi tartışma ilçe başkanının isteklerinin halledilmesi doğrultusunda yatıştı. Anlaşma sağlandı.
Bir yerel gazete içeriden almış olduğu haberleri farklı bir haber olarak kullanmaya ve çarpıcı ama bilinmeyenin nasıl dışarı sızdığını inanamadıkları haberleri yapmaya başladı. Alınan ve yapılan haberler, en iç noktadan, mevcut idarenin ve meclis üyelerinin bilmediği halde hemen ortaya çıkan haberlerdi.
Siyaset çalkalanıyor ve internet gazetesi susturulması gerekiyordu! Anatomi Profesörü devreye gidiyor ve acil yardım fonundan internet sitesine destek sağlıyor ve gizli sahibi veya arkasındaki adam olarak prof. un adı geçiyordu.
Bahçeköy meselesi ayyuka çıkmak üzere ortada bir kaset dedikodusu yayılmaya başladı. Birileri, Vücudun röntgenini iyi çekmiş ve bunu Şükrü GENÇ’ e karşı kullanmak istiyordu.
Oysa Şükrü GENÇ Olayı çözmüş, daha operasyon başında yetkili, yetkisiz kim varsa, alt ve üst kadroda, yapılan ve yapılacak olan hataların önüne geçebilmek için, görevden alıyor. Yetkileri alıyor. Hatta uzaklaştırma yapıyordu. Birileri de bu temizliği önlemek için engeller çıkarıyordu!
Bu gizli yapılan operasyonu bilen sadece birkaç kişiydi. Bu o zaman duyulmamış. Lakin bugün yaşanan mahkeme kararlarında ve Belediyenin durumla ilgili ilk basın açıklamasında dile getirilmişti.
Yapılan açıklama gözden kaçmadı. İçinde bir mesaj var. Ve ucunun kimlere dokunulacağı belliydi. Bir yıl önceden yapılan operasyona rağmen birilerinin saman altından su yürütmesi, Bazı insanları operasyona dahil etmek ve bunun üzerinden plan yapmaktı.
Birinci operasyon bitmiş. Yerel internet gazetesi, İlçenin basın bürosu gibi açıklamalar yapıyor. Saat başı haberlerle dikkat çekiyordu.
KASET OLAYI NEDEN GİZLİ KALMIŞTI. Kasette kimin sesi vardı. Kim, Kimin için şantaj olarak kullanmış. Bu olayların başlangıç sebebi olabilir mi? Belki de bu resmi olarak şikayet edilmişti! Ortam dinleme o zaman başlamış olabilirdi! Bilinmiyor!
Tutuklanmalar ve gündemin Bahçeköy olması, Mahkemelerin süreci zaten tüm yayın organlarında yazıldı çizildi. Artık bunun önemi kalmamıştı. Önemli olan siyasetin bundan sonra nasıl şekilleneceğiydi. Bundan sonra ne olacak. Plan hangi boyutta uygulanacak. Bunun Sarıyer siyasetine yansıması nasıl olacak.
İl de atama yapılmış. Atamadan İlçe başkanlığı bekleyenler sıraya girmişti. Her türlü insanın ilçe başkanlığı için adı geçiyordu. Bazı adaylar vardı. Her zaman beklenen ve duyulan adaylardı.
Bir Meclis Üyesi de, İlçe başkanlığını düşünüyor veya yönlendirici olarak bu vesile ile çalışmalar yapıyordu! Herkesin hakkıydı.
Siyasi anatomi insan vücudu gibiydi. Tüm bu operasyonlar sürerken içeriden farklı sevinenler vardı. Tutuklananlar için üzülen değil. sadece Şükrü GENÇ ‘in zor durumda kalmasından sevinenler vardı. Plan uygulanıyor ve yeniden yapılanmanın süreci işleme konulmak isteniyor, zamanlamanın düzgün işlemesi için fırsat kollanıyordu.
Siyasi kulislerde. Bu siyasi kulislerin parti içi yapılanmasında ve çalışmalarda resmi olarak görev yapmış iki isim dikkat çekiyordu! Bu kişiler bu operasyonun neresindeydi?
Şükrü GENÇ istifa edecek, yerine geçecek kişi diğer kişi ile görev değişikliği yaparak biri başkan olacak biri yardımcı olacaktı?
Bu aşamada Yerel internet sitesinde Yargılama aşamasından kimler dahil edilmesi gerekir açıklamaları yapılacak. Bizlerde oyunun seyircisi durumunda olacaktık. Verilen mesajı Sarıyer de siyasetle ilgilenenler okumasını bilmeyecekti. Yazık.
Oysa birileri, “Limanda, Fransız lambalarının loş ışığı altında Jartiyersiz bir fahişenin emekli olduğunu unutmuşlardı.”
Sarıyer de siyasetin ne şekilde değiştirilmesi gerektiği ve bu karambol de, Mevzilerin kapılması önemliydi. Oyunun bundan sonraki aşaması uygulanacaktı. Birileri Genel Seçimleri dahi beklemeden bazı operasyonlara girmek istiyordu.
Bir tarafta İlçe Başkanı ataması beklemek ve bunun yapısal değişikliğinde payda çıkarmak ve benim adamım olsun veya ben olayım projesi uygulanmaya konuyor.
Diğer tarafta aynı yayın organı ŞÜKRÜ GENÇ’ in SİYASİ GELECEĞİ NASIL ŞEKİLLENECEK, soru işareti ile aslında planın bundan sonraki aşamasını duyuruyordu.
Kişiler, patlayan bombanın farklı boyutunu acaba basına nasıl sızdırıyor. Beklentilerini nasıl bir planla uygulamaya koymak istiyor, Hiç kimsenin kendi kafasına göre yazıp çizdiği bir siyasi şekil değil. Birileri mesaj veriyor sadece projeyi uygulamak istiyor. Tıkanıklık kendi siyasi geleceklerinin tepkisel boyutunu çözemediklerinden yıpratma taktiği ile hareket etmek istiyor. Sıkıştırma ve mecbur bırakma pozisyonlarında planı uygulamaya koyuyordu.
Yaşanılan tutuklamaların boyutunu daha fazla büyümesini bekleyenler kimler?
Siyasi kulislerde her an ve her zaman senaryolar üretilir. Bu senaryoların kurucuları dikkatli olmak zorundadır. Unutmamalıdırlar ki, Kendi siyasi gelecekleri de bu senaryoda şekillenecektir. Düşüncelerinizi uygulayacak olan insanlar maalesef amatörce hareket etmektedirler.
Siyaset okulunda mezuniyet yoktur.
Mustafa BALCI.