Son Dakika Haberler

Bir Yürek Çığlığı

Bir Yürek Çığlığı
Okunma : 78 views Yorum Yap

Duygu Malkoç CHP ilçe sekreterdir. Benle bir samimiyeti yok canım. Partili işte. İlçe yönetiminde. Hani hayatımda ilk defa uzaktan da olsa, ilk defa tanıştığım bir insan. Biz de böyledir bu işler. Bir mevkii ye geldiğinde insanların mertebesine ulaşmak zordur. Hani makam saygısı ve mevki itibariyle pek bir araya gelmesi zordur biz emekçilerin. Bir tanışıklık oldu son zamanlarda. Hani bir telefon, nedir desem veya bir vesile olsa da tanışsam olmadı işte. Kısmet olmadı tanışmak.

Güzel bir kadındı erkekçe yaklaşımımda! Hani dedim. Uzaktan bir dokunsam. Bekli de bin ah işitecektim, bilmiyorum. Biz de hani özgürlüklerin özgürlüğü var ya, En yakın arkadaşlarına söyleyemediklerini aslında en uzaktakilere söylersin, işte öyle bir şey. Dostluk işte.

Bir muhabbete girdim. Olur olmaz. Ben sordum? o söyledi! O sordu ben söyledim!

M. Balcı: Problem nedir?

Duygu Malkoç: Bir problem yok. Nasıl problem istiyorsunuz bunu bilmiyorum? Gerçekten problem varsa yardımcı olayım. Neden hep problem arıyorsunuz onu da anlamadım.

M Balcı: Duygucum! İlçede atama söz konusu ve insanlar bir şekilde atama bekliyorlar. Hatta bu konuda ilçe başkanına yakın gözükerek muhatap olan ve bu konuda ortalığı karıştırarak aday olan veya bir başka değimle kendini aday gösteren insanlar var.

Duygu Malkoç: İlçede bir problem yok balcı! Problem herkesin kendini aday adayı olarak görmesin de. Siyaset olarak bu bizi mutlu kılıyor. Çünkü bir ilçede ne kadar aday veya aday adayı varsa heyecan o kadar güzel ve bunun tabana yayılması o kadar mutluluk vericidir.

M Balcı: Nasıl heyecan verici bunu anlamadım?

Duygu Malkoç: İlçedeki tüm delegasyonun ve üyelerin aktif olmasını sağlıyor. Ne kadar aday ve ya aday adayı varsa bu bizi ayakta tutuyor ve kendimizi daha zinde hissediyoruz. Bizim yağımız bu. Geçmişten gelen bir yapımız var. Kimi görsen hepsi 12 eylül uzantısında illegal solun en derinliklerinde yaşamış ve bu aşamada verilen emek ve değerin karşılığını bekleyen insanlar. Bunlar elbette her dönem aday olarak çıkmaz zorundalar.

M Balcı: Yani geçmişte ilgilenilen siyaset ve yaşanmışlar CHP siyasetini nasıl belirler. Bizlerde bir tezgahtan geçtik ve bunun yaşamsal değerlerini elbette biliyoruz ve bu bizim hak isteme veya bizimde bu merkezde hakkımız var deme şansımız yok. Sonuç olarak bizlerde bu yolda sadece CHP içinde değil, sol adına çeşitli illegal örgütler de ve sendikalarda çalışmalar yaptık ve şimdi farklı bir kulvar da bir yol izliyoruz. Şimdi ise CHP içerisindeyiz,

Duygu Malkoç: İşte bende onu diyorum! Bugünkü modernizasyon içinde dünya solunda farklı yapı var. Bunu bilmeni isterim balcı.

M. Balcı nasıl yani?

Duygu Malkoç:  Sizler eski yapı ve siyasi ahlak içerisinde çalışmalar yapıyorsunuz ve sizlere gerçekten hayranım. Farklı bir beklentinizde yok. Bir mevki, peşinde değilsiniz. Ama bugün çevremize baktığımızda ulusal boyutta siyaset Kürt sorunun global düzeyde tartışılmasında yatıyor. Özerlik verilmesi veya federasyon oluşması bilakis gerçek değerlerde bakıldığında birlikte hareket edilerek ülke bütünlüğün de Kemalist düşünce içinde değerlendirirsek birlikte olunulması gerektiği ve bunun tüm koşullarının en asgari düzeyde çözüm olması gerektiği ve bizlerinde parti programı çevresinde buna uymamız söz konusu.

M. Balcı :  Bunu biraz açarmısın!

Duygu Malkoç: Her biriniz veya bizler bir mücadele içinde bulunmuş olabiliriz. Lakin bugün siyasetin olmazsa olmaz koşulu olan bir yelpazenin içerisindeyiz. Sizler veya biz “Bağımsız Türkiye “ sloganında birleştiğimiz gibi aynı duygu ve düşüncelerden hareketle yaşamımızı entegre ederek CHP içerisinde birleşerek çalışmalarda bulunmadık mı? Bu vesile ile yapmış olduğumuz tüm enerjik çalışmalar ve tüm illegaliteyi bir arada toplayarak bir güç oluşturmaya çalışıyoruz. Bugünkü dünya ve küresel düşünce içerisinde karşımızda emperyalizm düşüncesiyle ancak illegaliteyi ortadan kaldırarak mücadele edebiliriz. Bir tek hedefimiz var. balcı ya bu ülke bizim yada bizler yok olup gideceğiz.

M Balcı. Neden yok olup gidelim.

Duygu Malkoç : Yok olup gitmemek için bütün solu CHP çatısı altında birleşmeye çağırıyoruz. Küskünler, Dargınlar. Veya sempati duyanlar her kimseniz tek bir hedefimiz var iktidar ve bütün solun tek bir çatı altında birleşerek yaşamsal mücadele vermeleri gerekiyor. Tek kurtuluş emperyalizme ve bu günkü sivil diktatörlüğe karşı mücadele ve bunu başaracağız. kazanan biz olacağız. Kemalistler olacak.

M Balcı: Duygucum. Sanki Sarıyer siyasetinde bir problem yokmuş gibi hareket ve konuşmalar yapıyorsun. Bence Belediyede bir Şinasi Yalçın olayı var? Rüşvet operasyonundan kaynaklanan bir durum söz konusu ve ısrarla haberlerimizde bu eski AKP kadrolarını işliyoruz. İç istihbarat ve ihbar hatta soruşturmaya delil veren bir ekip söz konusu?

Duygu Malkoç: CHP olarak tüm gelişmelerin ve tüm haberlerin en derin ve en içten takipçisiyiz bunu merak etmeyin. Hatta derin ve kimsenin bilmediği ama yerel basının uydurma olarak veya duyum olarak yazdığı en ufak bir konunun dahi takipçisiyiz. Detaylı olarak konuyu inceliyoruz. En ufak bir konuyu dahi değerlendirerek takip ediyoruz. Bizler hangi şartlarda seçim aldığımızı biliyoruz, bizler bu seçimi geçici olarak almadık uzun yıllar iktidarda olmak için ve tüm Sarıyerlilere en güzel hizmeti sunmak için buradayız. Bizim için belediye başkanının Şükrü GENÇ veya her hangi bir partilimiz olması sorun değil önemli olan CHP ilçesinin tüm duygu ve düşüncelerini taşıyan ve bunu yaşatan Belediye Başkanı olması ve tabiî ki CHP li olması. Yönetim kurulumuz. Mahalle sorumlularımız hatta yeni yapılanmada sokak sorumlularımızın aktif olarak katıldığı yeniden yapılanma çalışmalarımızda tüm önerilerini değerlendirdiğimiz bu komitelerin tüm öneri ve çalışmalarını bir ekip çalışması içerisinde değerlendirmekteyiz. Sokak sorumlularımız bizim can damarımızdır. Yeniden yapılanmada bunu başardığımızı ve bu denetim ve proje geliştirmede bizlere ön ayak olan örgütümüze güvencimiz sonsuz ve sorunsuz dur.

M Balcı: Yeniden yapılanma çalışmasında örgüt alt yapısı sizleri yanlış yönlendirmesi söz konusu olamaz mı?

Duygu Malkoç: Elbette buna da dikkat ediyoruz, ilçemizde ve meclisimizde imar komisyonumuz var. Tüm ilçenin partili veya partisiz Sarıyerlilerin tüm sorunlarına cevap verecek bir imar komisyonu var? Zaten menfi veya müspet, olumlu veya olumsuz tüm koşulları komisyonlar ilgileniyorlar.

M Balcı: Ben 2 B ve 18 uygulaması için sormuştum?

Duygu Malkoç:  İstanbul da en sorunlu ilçelerden biriyiz. 2 B ve 18 uygulaması için hem belediye meclisinde hem de konunun yakın takipcisi olarak ilçemizde yakın takip komisyonu kurduk. Bazı bölgelerde 18 uygulamasının zor olduğu ve ilçemize zarar vereceği. Bunun yanı sıra 2 B uygulamasında müşgülat durumlar yaşanacağını gözlemledik. Bunu halkımız olarak en güzel ve halkımızın menfaati açısından nasıl bir çözüm yoluna gidilmesi gerektiğini tüm arazi sahiplerinin bireysel haklarının korunması için el birliği ile çalışmalarda bulunulduğunu bilinmesini istiyoruz.

M Balcı; Ben AKP kadrolarında değişikliğe neden gidilmiyor ve rüşvet operasyonunda Şinasi Yalçın olayında özellikle durmak istedim.

Duygu Malkoç; Balcı beni sıkıştırmak istiyorsun! Anladım, bunu izah edeyim. Bir yola çıktık ve çeşitli olaylar üst üste gelmeye başladı, elbette bizlerinde ilgilendiğimiz sorunlar var. Lakin hemen ilk etapta var olan kadro değişikliğine gitmemiz söz konusu değil. bizler siyasi olarak yaptırım gücümüzü kullanıyoruz. Grup başkanımız İlçe başkanıdır bunun bilinmesini isterim. Rüşvet operasyonunun en iligili takipçisiyiz. Siyasi olarak yara almak söz konusu ve bunun hukuk yoluyla halledilmesinden yanayız. Bu konuda pek fazla bir açıklama yapamıyorum, zaten konu için gizlilik kararı alınmış ve açıklama yapmam söz konusu değil. ancak siyasi olarak şunu söyliyebilirim, mevcut davalı olan tutuklular bir kısmı memurdurlar, yani devlet memuru, siyasi olarak CHP ye mal olması söz konusu değildir. Şinasi Yalçın olayına gelince senin defalarca yazmana rağmen CHP Sariyer ilçesi olarak bizler farklı düşünüyoruz. Senin dediğin gibi görevden alınması değil de yetkilerin kısıtlanması olabilir. Bunu değerlendirebiliriz, lakin Şinasi Yalçın da Devlet memuru olduğu unutulmamalıdır. CHP Sarıyer ilçesi olarak partimizin ilçe başkanı sayın Serdar Sarıoğlu tüm gruplara katılmakta ve bir ekip çalışması içerisinde gelecekte Sarıyer in başarıları ve bilinçli kadro nasıl olmalıdır. Düşüncesiyle meclis üyelerimiz dahil, birebir çalışmalar yapmakta, tüm Sarıyer’ in gelecek seçimler dahil en ideal kadrosunu kurma çabası içerisindedir.

M Balcı : Gelecek seçimler dedin merak ediyorum, Yerel seçimler mi? Genel seçimler mi?

Duygu Malkoç: Bu konuda iki farklı koldan çalışmalar yapıyoruz. Birinci hedefimiz, Genel seçimler,  ilçemiz de yerel seçim sonuçlarından daha fazla bir oy almak, o zaman zaten başarılı olmuş sayılacağız. Bunun için yeniden yapılanma çalışmalarımızda ev ev dolaşarak ve sokak sorumlularını oluşturduğumuz üyelerimizin en içten çalışmalarına ve raporlarına sahip çıkarak, tüm seçim operasyon bölgelerinde eksiklerin asgari düzeye erişmesi ve ilçemize gönderdikleri raporları takip ederek tüm koşullarda çalışmaların tabana yayılmasından yanayız. Bizler CHP olarak sokak sorumlularımızın her birinin partimizi en iyi şekilde temsil edeceğine inancımız tam olmakla birlikte, sokaklarındaki tüm sorunlarında halledilmesi için elimize gelecek tüm raporların yerine getirilmesi koşulu ile genel seçim ekibimizin ve tüm partililerimizin seçime hazır olduğunu kamu oyuna bildirmek isteriz.

Yerel seçimde ise devam ediyoruz ve önümüzde uzun bir süreç var. Belediye Başkanımız Şükrü Genç ve ekibimize güveniyoruz. Hangi koşullarda olursa olsun Sarıyer de CHP den seçim almak zordur. Bu  şansı bir daha her hangi bir siyasi partinin alabileceğini düşünmek bile istemiyoruz. Cumhuriyet Mitinglerine ne kadar katılım olursa bizler o kadar başarılı sayıyoruz kendimizi, kamu oyu araştırması gayet net olarak orda belli oluyor. Yurt dışında olsam da sadece o gün geleceğim bundan emin olabilirsin,

M Balcı: Gidiyorsun! Evlendin ve artık siyasi arenadan çekiliyorsun. Yolculuk Fransa sanırım.

Duygu Malkoç: Evet gidiyorum, ancak genel seçimlerden sonra, tek hedefim bu seçimleri kazanmak ve başarılı olmak. O zaman rahat ve huzurlu olacağım. Hırsla ve inançla çalışıyorum. Elbette CHP ye ve partililerime son mesajım YA VARSIN, YA YOKSUN, KARAR SENİN diyorum…

M Balcı; Başlık olarak siyasette kaybolan genç kadınlar kullanabilirmiyim, Harika olur. Ne dersin?

Duygu Malkoç.  Sakın. Bu iyi olmaz, ben kaybolmadım sadece ara veriyorum. sen insanlara sarmadan duramıyorsun anlaşılan. Vallahi olmaz balcı.

M Balcı: Seni Benjamin Franklin Airlines ile Paris’e gönderiyorum. Kemerlerinizi bağlayınız,  İyi yolculuklar.

Gecenin bir yarısı vakit tamam uçsuz bir düşüncedeyim. Beynim gidip geliyor. İçimden sorsam mı? diyorum. Beynim sorma diyor. Doğru olan ve ideal olanı yaptın. sonra tekrar kendime geliyorum. Bir çay dı aslında maliyeti bedenimin. Hava soğuk, yağmurlu ve ürkek. Isırgan bir hava hakim etrafta. Sadece bir alo demek istemiştim aslında. Beynim de dolaşan sorulara. Ve alo dedi. Bende Aloo dedim..