Son Dakika Haberler

GENÇTİLER

GENÇTİLER
Okunma : 181 views Yorum Yap

Bir rüzğar içinde toz bulutu gibi birer neferdiler.
Yaşamları, içlerinde kaynayan bir kıvılcımdan ibaretti. Meydanlara çıktıklarında önlerinde kim varsa ezip geçtiler.
Bir avuç değildiler. Lakin bir avuç beyinleri ile tüm dostları kırdılar. Yıktılar,ezdiler. gelecekleri için savaşmaları gerekirken. Siyasi yaşamdan bir ders almaları ve bu mücadele içerisinde bir yerlere gelebilmenin veya gelebilecek olanların önlerini tıkamamaları gerektiğini zaman içerisinde çözemediler.
Gençtiler.
Kimse uyarmadı.
Kullanıldılar,  kulanılmaya müsait insanlardı, o kadar Özveri ve canı gönülden ve bir karşılık beklemeden siyasetin yükünü çektiler ki. Kendi geleceklerini düşünmediler. hep onlardan istediler. Her şeylerini verdiler.
Arkalarına bakmadılar.
Kimler geliyor diye düşünmeden. cefakarca çalıştılar. Arkadan gelen ve gelebilecek olan gençlerin ve bir dönem sonra bazı şeylerin biteceğini ve artık zamanın geldiğini göremediler. o kadar ilerici ve devrimciydiler ki, yüz metreyi gerçekten çok hızlı koştuklarından etraftaki toz bulutları içerisinde kendi önlerini göremediler.
Atama ile geldiler. Atama ile gitmeye tahammül edemediler. Oysa asıl gerçek farklıydı. Seçim yoktu. Kim olursa olsun atama ile gelecek ve gelen yine atama ile gidecekti. Farkında değildiler.
Görevden alındılar.
Meydanlara çıkarak deklarasyon yayınladılar. Uruk kralı Gılgamış gibi  en tepeye çıkarak davul çaldılar.
Davul çaldılar. Davullar çaldılar…
İsyanlarının en belirgin ve yapabileceklerinin en güzeli ve en onurlusu buydu. Başka bir şey yapabilecek güçleri yoktu. Yaşamları bir kapan içinde daha fazla yükseğe çıkmamaları için sürekli korkutulmuş ve sınırları belirlenmiş bir atalet içerisinde görevlendirilmiş. Sürekli kapan veya sınırlar daha fazla yükseğe çıkamasınlar diye daraltılmıştı, çıkamadılar!
Öyle ki. Tam en haklı oldukları dönemde ve günlerde yapabilecekleri çok şeyler varken “öğretilmiş çaresizliği uygulamak zorunda kaldılar.”öğretilmiş çaresizlik de öğretilen DAVUL ÇALMAKTI. Onlarda ancak davul çaldılar.
Zaman içerisinde yapabilecekleri çok şeyler vardı.
Hesap sormaları gerekirdi?
Olmadı. Hesap sormaları öğretilmemişti?
Sadece DAVUL ÇAL.
Hepsi genç yaşlarında artık profesyonel davulcuydular.
Onlar ZURNANIN ZIRT DELİĞİYDİLER O SESİ DAHİ ÇIKARAMADILAR. Çünkü öğretmediler. Onlara öğretileni yaptılar.
Davul çaldılar.
Onlar gençtiler. Tüm yaşamlarının farkına varmadan güzellikler içersinde geçip gittiler.
Şimdi merakla beklenen bu gençler, öğretilen çaresizliğe boyun mu eğecekler. Yine aynı düşünceler ve takım içerisinde hareketle topluca davul mu çalacaklar,
Yoksa!  Çaresizliği unutarak. Üzerlerindeki ataleti atarak. Bastırılmış siyasi güçlere inat, meydanlara daha farklı çıkarak.
Zurnayı ellerine mi alacaklar.
Mustafa BALCI.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)