Son Dakika Haberler

Kayyum Geldi! Şimdi Ne Olacak? Mustafa Balcı

Kayyum Geldi! Şimdi Ne Olacak? Mustafa Balcı
Okunma : 104 views Yorum Yap

Herkes soruyor, merakla bekliyor, ortalık toz duman durumunda, bir taraf sakin, bir taraf bertaraf olmuş durumda, bizlerde oynanan son oyunun kahramanlarının nasıl davranacağını bekliyoruz,

Bir bilene sorun?

Sizlere hemen hazır bir şekilde cevap verecektir, biraz sıkılarak tabi, düşünecek saniyenin onda biri kadar ve derin bir nefes alarak ağzından şunlar dökülecektir, Genel Merkez çok karışık, bu böyle olmamalıydı, bugün seçim olsa çok şeyler kaybedeceğiz, bu hareket telafisi olmayan yaralar açtı sözlerini duyacaksınız.

Doğrudur!

CHP Sarıyer ilçesine İstanbul 1. Sulh hukuk hakimliğince kayyum atanması kararı verilmiş, hepsi bu değil tabi, sorun buradan itibaren başlıyor ve sebep sonuç ilişkileri sorgulanıyor, neticeyi merak ediyoruz. Sorguluyoruz.

Seçimlere bir ay kala “ 1 Mayıs işçi bayramında diyerek duygusal bir dil kullanmak istemiyoruz sakın!” CHP Sarıyer ilçesine atama yapılıyor, yerel seçimlerde kazanılan yüksek başarı rakiplerle aradaki büyük farkın tamamen kapanmasına sebep oluyor, çok az miktarda önde olmak sevinilmesini gerektirmiyor, hiç kimse bunu kazanç olarak algılamasın, kimseye de pazarlanmasın! Hatalar zinciri buradan başlıyor. Seçimlerde oy kaybı, CHP Belediyesinin yıl içinde yaşadığı Rüşvet operasyonu ile ilgili ise o zaman bu süreci başarılı olarak karşılayan bir ilçe yönetimi ve Belediye Başkanı vardı,  Mesele bu değil demek!

Şimdi biraz sorgulayalım.

CHP Genel Merkezi 3. PM kuruyor. 1.2. ve 3.  PM Kademeli olarak yapılan bu operasyonlar SHP ve DSP kökenlilerin Genel Merkez kadrolarını ele geçirdiği döneme denk geliyor, Türkiye genelinde atamalar başlıyor, illerde, ilçelerde aynı rüzgar devam ediyor. Bu arada İstanbul ilçeleri farklı bir gurup tarafından sistemli olarak el değiştiriyor, “ sadece Sarıyer den örnek verebilirsek ki bunu Derin Siyaset hazırlıyor ve kurguluyor.”

Bir yazımda belirtmiştim “ Özkancılar, Cemilciler,” http://sariyertimes.com/?p=648 Operasyon tamamlandığında ise ikinci bir yazı kaleme aldım “Tuzladan Sarıyer’e Tüp geçit Yapılıyor” http://sariyertimes.com/?p=572 Bugün yaşanılanlarla karşılaştırdığımızda gerçekleri anlayabiliriz.

Yani kimse Ankara’nın hiç umrunda mı? demesin.

Yapılan operasyonların saç ayağı teker, teker çözülürse o zaman seçimli kurultay olmaz mı?

Diyelim ki, Umrunda değil,  Peki illerden ilçelere gönderilen aşağıdaki genelge neyin nesi o zaman.

” Genel sekreterliğin 2011/7702 sayılı Kongreler Takvimi konulu Genelgesi uyarınca “Muhtarlık Bölgesi Temsilcileri(Delege) ve Parti İçi Önseçmen” Seçimleri 21 Ocak 2012 ile 19 Şubat 2012 tarihleri arasında yapılır denilmektedir. İlçe Başkanlarımızın Delege Seçimleri hakkında yaptıkları düzenlemeler tarafımızdan incelenmiştir. İlçeler arası eş-güdümün sağlanmış olması gözlem ve denetimimizin kolaylaştırılmasına katkı sunacaktır. Siyasi çalışmalarımıza ve olağanüstü Tüzük Kurultay sürecine daha fazla katkı sunmak için Delege Seçimlerimizin mümkünse 5 Şubat 2012 tarihine kadar sonuçlandırılmış olması yararlı olacaktır.

Bilgi edinmenizi rica ederim. Saygılarımla, Oğuz Kaan Salıcı, İl Başkanı”

Türkiye genelinde her yer çok önemli olduğunu görüyorsunuz!

Sarıyer de, Operasyonlar biraz acemi ellerde ve yetersiz kadrolardan dolayı başarısız olmuştur. Bunun siyasi boyutu elbette olacaktır, Tüm uyarılara rağmen ısrar edilmesi ise hayalciliktir.

Sarıyer de delege seçimlerinin bir kısmı yapılmış. Çoğunluğu ise yapılmamıştır. Operasyona girişen ekip delege seçimlerini Sarıyer ilçesini ikiye bölerek Cumartesi ve Pazar gününe, 2 günde tüm ilçeyi bitirmiş olsaydı o zaman bugün yaşanılan durum farklı sonuçlara sebebiyet verecekti! Eksik ekip ve güvensizlik hata yapmaya sebebiyet vermiştir. Siyaset hata affetmiyor.

Genel merkezin, Atanmış bulunan kayyuma müdahalesi söz konusu değildir, Lakin olağan üstü genel kuruldan bir gün sonra bile seçilmiş bulunan yönetimi görevden alması söz konusudur ve buna yetkilidir.

Şimdi Sorguluyoruz?

Eski delegeler yok hükmünde sayılmış ve Yargıtay’a gitmiştir! Mahkeme kararının kısa sürede yetişmesi söz konusu değildir.

Sarıyer ilçesinde, yarısı yapılan delege ve önseçim delegelerinin durumu kayyum atanan ilçede geçerliliği kalmamıştır. Yeterli sürede yapılmamış ve İl başkanlığına ve ilçe seçim kuruluna yetiştirilememiştir.

Kayyum 1. Atamaya için mahkeme yapılmıştır. Denmektedir, Aynı yönetim defalarca atanarak yenilenme yapılmaktadır ve yönetim varlığını sürdürmektedir. Sonuç olarak ilçe atanmışlar tarafından yönetilmekte ve kongreyle seçilmiş ilçe değildir. Böylece sürecin tamamını kapsamaktadır. Ayrıca 30 günde bir yenilenerek ataması yapılan yönetim kurulunun son atama tarihi de geçmiştir. Şu an bir yönetim kurulu bulunmamaktadır. Yeni Yönetim listesi, İl den onaylanarak kayyuma yetiştirilirse yönetim devir teslimde bulunabilir.

Kayyuma itiraz süreci ise en kısa zaman sürecine yetişmesi ise mucizedir.

Sonuç: Emeği geçen herkese teşekkür etmekten başka çare kalmamıştır.

Önemli olan kişisel hırslar ve siyasi mücadelenin ayrıcalıkları değil, Cumhuriyet Halk Partisine sahip çıkmak, her kademesinde sempatizan, üye, delege, yönetici ve Başkan olarak görev almak, parti için çalışmak ve desteklemektir.

Unutulmamalıdır ki, Cumhuriyet Halk Partisine hizmet etmek, Cumhuriyete sahip çıkmaktır.  

Mustafa BALCI