Son Dakika Haberler

Palamut Mevsiminde İstavrit Kakalamak! Mustafa BALCI

Palamut Mevsiminde İstavrit Kakalamak! Mustafa BALCI
Okunma : 114 views Yorum Yap

Tüketiciyi koruma kanunu var.Tüketiciler defolu mallar veya deforme olmuş ürünleri, haksız bir şekilde bilmiyerek kandırılarak aldıklarında ve geri vermek istediklerinde hak arama kanunu,TSE garantisinde satılan malların tüketiciyi kandırma aşamasında halkımızın baş vurduğu yasadır.
Haksız kazanç ve kullanıcının kandırılma esasına dayandırılarak tüketiciden haksız kazanç elde edilmektedir.
Tüketiciye ilişkilendirilen bu kanun maddesi, yerel ve yerleşik halka, iletişim imkanının kolaylaştırılması için ilçelerin Mülki Amirliklerinde hak arama birimi açılmış ve Tüketiciyi Koruma Kanunu ile ilgili olarak, Tüketici şikayet masası kurulmuştur.
Sarıyer halkı bugün tarihe farklı bir şekilde adını yazdırmıştır. Hayalleri tüketilmiş lakin şikayet edebileceği merci yoktur.
“ Palamut mevsiminde istavrit yedirilmiştir.”
Sarıyer Belediyesi tarafından taş iskele meydanında “Sarıyer Limanı” uzun masalar kurulmuş üç tane harlı vaziyette yanan ızgaralar hazırlanmış, ahali uzun kuyruklar oluşturarak merakla günün süprizini beklemektedir.
Izgaralar yanıyor ve kasalar gelmeye başlıyor, gelen kasaların üzerinden kağıtlar kaldırılınca, bir hüsran, bir moral bozukluğu, karamsarlığın yerini meraklı ama gözleri fal taşı gibi açılmış, hayret eden bakışlara bırakmıştı.
Kuyruk uzadıkça fırından yeni alınmış ekmekler bayatlamaya başlamış, sırada bekleyen insanlar sabırsızlanmıştı, ahali yarım ekmekleri eline almış kuyrukta amansız bir şekilde ama çaresiz olarak ızgara başında sıranın kendisine gelmesini bekliyordu. Ne yazık ki protokolden olacak sıra yürümüyor, insanlar mırın ve kırın etmeye başlamışlardı.
Sıra gelmeye başladı, kimisi plastik geri dönüşümsüz tabaklara balığı alıyor, kimisi ekmek arası yapıyordu, Yanında içecek verilmediğinden ziyafette katılanlar biraz dedikodu yapıyorlardı.
Göz ucuyla bakındığımda Belediye Başkanının postalığını yapmakla görevli zatı muhteremler, zabıtalar, meclis üyeleri, ha keza nasıl olduysa Başkan yardımcıları da etrafta vardılar.
İlk görünüşte Belediye personeli ve çalışanları, hizmetlileri ve de yağdanlıkçı takımı Sarıyer halkı önünde biz balığı böyle yeriz mesajımı verilmek isteniyordu.
“Mesaj yerini buldu, çünkü halk yoktu.”
Sarıyer halkı palamut varken, istavriti evine paketleyip göndersen de tenezzül etmez. Bunu yutacak kadar kendini küçük düşürmez.
Elbette organizasyon Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya çalışmadı. Lakin Belediyenin pankartlarla duyurusunu yaptığı balık pazarının önünde balıkçılara inat, siz satamıyorsunuz biz de bedava dağıtıyoruz anlamında verilmek istenen mesaj ne idi.
Tezğah sahiplerine uzaktan baktığımda, içten ve derinden, biraz badem bıyıklarının altından hafif bir gülümseme vardı.
Kenara çekildim ve düşündüm.
Bizim Belediye Müslüman mahallesinde salyangoz satıyordu.
“Özel bütçeye sahip AR-GE 2. Projesini gerçekleştirdi.”
Demek ki, aylardır, başta Sarıyer sivil toplum kuruluşları olmak üzere Belediyenin AR_GE nin başında bulunduğu Başkan yardımcısı Seçkin ÖZDEMİR’ in Sarıyer de balıkçılık eğitiminin ve seminerlerinin başarısı ve bunun uygulaması olarak Sarıyer halkına “tezğahlarda palamut sergilenerek nasıl istavrit yedirilir,” bilimsel çalışma ve analizleri sonucu ispat edilmiş oldu.
AR-GE başarılı olmuş ve balık eğitim seminerlerinde “AB kurallarına göre” Sarıyer halkının bedava balık ihtiyacı olduğu tespit edilmiş, bunun uygulaması gerçekleştirilmiştir.
BRAVO.
Belediyemiz AB standartlarına göre çalışmaya devam ediyor.
Alkışlar, Akışlar, Alkışlar.
Mustafa BALCI.