Son Dakika Haberler

Sarıyer Belediye Meclisi Film Festivali,Yalan Rüzgalarları, Filler ve Çimenler,

Sarıyer Belediye Meclisi Film Festivali,Yalan Rüzgalarları, Filler ve Çimenler,
Okunma : 101 views Yorum Yap

Sarıyer Belediye Meclisi film festivalinde Yalan Rüzğarları, Filler ve Çimenler, gösterimi.

Senaryoları TBMM de yazılan, Sarıyer de çekilen filmin tartışmalara dönüşen çekim hileleri, Figüran hataları, Algılama ve uygulamanın yardımcı yönetmenin ısrarla uyarmasına rağmen çekimlere devam edilmesi, seyircilerin meraklı bakışları.

Senaryo, tarihten bir gün, Ülkenin birinde TOKİ faşist iktidarının uygulamalarının anlatılmasını ve halka Faşizmin sevdirilmesi amacıyla yapılmıştı, halk uyutulacak, büyük acılara hazırlıklı olması sağlanacak, acıyı önceden görüp direnci kırılacak, direnişinin bir çaresi olmadığı, kendisini ve ailesini dış mihraklar tarafından örgütlenmeden tepkisel olarak direnç göstermesi engellenecek, yaşamı ve olacakları güler yüzle karşılamasının sağlanabilmesi için devlet tarafından düzenlenmiş, halkın toplandığı resmi binalarda ikna edilmesi sağlanacak,

Film çekimleri başlamış, Set hazır, halkın çekimlere hazırlanması için Belediye destekli Yerel Medyanın Güler Yüzlü senaryo gazeteleri halka dağıtıldı, çekim aralarında çaylar limitsiz ve bedava verilerek, acıkanlara tatlı ve tuzlu kurabiyelerle 2 saat sürecek olan film festivalinin rahat bir şekilde izlenmesi sağlandı.

Meclis gündem dışı konuşmalarla başladı, pazartesi günü tespit edilen kararla Cuma günü Afet yasası ile ilgili TOKİ faşizminin, TBMM de kabul edilmesi halinde Sarıyer’e yararları ve zararlarını meclis üyeleri tartıştılar.

Baş Yönetmen setin hazır olduğunu gördü, Motor dedi.

MHP Meclis Üyesi Osman Güloğlu, Bizim derdimiz 2960 sayılı yasa, burada bu yasa ile ilgili hiçbir şey yok. Burada Sarıyer le ilgili yararlı bir şey göremiyorum. Konunun uzmanı olan mimar arkadaşlarımızı konunun uzmanlarını buraya getirerek gerekli açıklamaları görmemiz lazım. Bu yasanın Afetle ilgili kısmına katılmamız mümkün değil.

AKP Meclis Üyesi Hamdi Akdağ, Biz kanun taslağı üzerinde görüşüyoruz. Deprem koşullarına uygun olmayan yapılar yıkılacak, bu böyle taslakdır. Sadece kaçak yapılar değil tapulu yerlerde bunun içindedir. Burada binaların yıkılarak yeniden yapılması için, benim pek dilim dönmüyor siz anlıyorsunuz sayın meclis üyeleri,”

“Hamdi Akdağ tüm iyi niyetine rağmen benim partim “AKP” bu yasa ile bütün binalarınızı yıkacaktır kardeşim ama benim dilim dönmüyor arkadaşlar anlayın yani demek istiyor” meclis üyeleri anladık diyor.

Meclis Üyelerinin İtiraz etmesi üzerine, Hamdi Akdağ taslak değil tasarı şeklinde düzeltti. Meclise sunulmuş ve komisyondan hazırlanmış bir şekilde çıkan tasarının “taslak olarak sunulması”  geleceğin Millet Vekillerinin pekte Ankara komisyonlarının işlemleri nasıl yapıldığını takip edemedikleri görülmektedir.

Sarıyer Belediye Meclisinde görülen yasa tasarısı, yetkileri bulunmayan Meclis üyelerinin halk önünde bu kanun tasarısını eleştirmek ve bilgilendirmek amacıyla yapılmaktaydı. Kooperatif üyeleri de tüm salonu doldurmuş ve parti guruplarına sorunlarını ileterek çare bekliyorlardı.

CHP Meclis üyesi Erdal Sarıgöl tasarının uygulama ve gerekçelerini açıklarken “dananın kuyruğunun” nasıl koptuğunu detayları ile anlatmaya başlaması diğer AKP meclis üyelerinin itirazlarına sebep oldu, Erdal Sarıgöl tüm partilerin iktidara talip olurken programlarında yazıyor, Yerel yönetimlerinin gücünün artırılması, Demokrasinin yerel’e yaygınlaştırılması, Yerel’in gücünün artırılması diye yazıyor, niye yerel’e gücü vermiyor, Büyükşehir Belediyesi dahil neden gücünü elinden alıyor, direk TOKİ ye veriyor. Bu kabul edilemez.

Dananın kuyruğu henüz yakalanmamıştı.

FİLLER VE ÇİMENLER

AKP Meclis Üyesi Mehmet Çakır,  Kendimi birden lunaparkta korku tünelinde zannettim, Filler tepinir, aşağıda Çimenler ezilir, Şimdiye kadar korkutularak ne kadar fillerin altında ezildiğimizi, ne kadar fillerin altında çırpındığımızı görüyorum,  Siyasi iktidarlar iktidar da kalabilmek için eğitim, sağlık, ekonomik diğer mevzuatlarda ilgi kanunları çıkarırlar, bunları uygulamaya çalışırlar, yapamadıklarında bir dahaki seçimde giderler. Sarıyer de hiçbir iktidar 400.bin kişiyi karşısına alamaz, siz karşınıza alabilirmisiniz? Hiç seçimde 280 bin oy kullanan insanları hiçbir parti karşısına almaz, içiniz rahat olsun,

Oysa Meclis üyeleri hatırlattılar,

“Başbakan seçimleri kaybetme pahasınada olsa bu karar geçecek açıklamasını yaptı hatırlatmasında, AKP Meclis üyeleri evet diyerek FİLLERİN ÇİMENLERİ nasıl ezeceğinin kendi meclis üyeleri tarafından kabulünü ve deklare edilişini gösterdi,”

CHP Gurup sözcüsü Gökhan Zeybek, Ciddi ve kararlılıkla bir siyasi disiplin içinde ben bu oyunda aktif olarak rol almayacağım, ancak sizlere izletilen bu oyunun Teknik bilgilerini ve karşılaşacağınız bu senaryonun Uluslar arası rezalete nasıl aday olacağını anlatmaya çalışacağım diyerek, hazırlanan tasarının detaylı aktarımını yaptı,

Gökhan Zeybek, arkadaşlar bu filmin sonunda hepiniz evlerinizden olacaksınız diyince seyirciler ayaklanmaya başladı.

AKP Meclis Üyesi Cemil Özbalta, “Ben bu senaryoyu yeteri kadar çalışamadım, gelecek ay ben size cevap vereceğim” demesi gülüşmelere yol açtı.

“Biliyorsunuz ki. Bu ay Macaristan seyahati vardı bazı oyuncular yeteri kadar derslerine çalışamamıştı.”

AYNI SALONDA İKİ KERE YALAN SÖYLENMEZ.

AKP Meclis Üyesi Halil Canarıkan, Sağır duymaz, uydurur’u oynamak zorundaydı, sahneye çıktı,

Arkadaşlar, Öncelikle yeni çekilecek olan KAYYUM filmin de görev alan arkadaşlara şimdiden başarılar diliyorum,

Ben Erdal bey ve Gökhan bey gibi teknik bilgileri anlatacak değilim, Bu tasarı bazı değişikliklere uğrayacaktır. Daha görüşülmedi, görüşülecek ve olumlu değişiklikler olacaktır. Ama onun yeri burası değil,

 Gazeteciler mırıldanıyor “O zaman neden burada konuşuluyor.”

“Arkadaşlar şu anda, beş dakika önce, gurup odamızı ziyaret eden Dernek Başkanı Cemal Başkan ben bu yasayı onaylıyorum. “Pinar mahallesinden, Güven mahallesinden gecekonduda oturmaktan utanıyorum hicap duyuyorum. Gece konduyu savunmak ahmaklıktır” dedi.”

“Dernek Başkanı Hemen itiraz etti, Ben öyle bir şey demedim, yalan söylüyorsun,”

Halil Canarıkan, hemen niye karşı çıkıyorsunuz o zaman, bu senaryoyu bizler oynuyoruz hangisine yanlış diyebilirsiniz,

Baş Yönetmen Hüseyin Çoşkun, lütfen rolünüze devam ediniz, lütfen karşılıklı atışarak konuşmayınız, uyarıyorum,

Halil Canarıkan bakınız, bu yasanın Sarıyerle bir ilgisi yok, İBB de biz bunları konuştuk, Avcılar, Zeytinburnu, Bağcılar, bu ilçeler öncelikli, Bizim Pınar mahallesi, Cumhuriyet mahallesi, Fatih sultan mahallesinde TOKİ nin girip de kentsel dönüşüm yapacak diye bir önceliğimiz yok. Gökhanbey de İBB de duydu mu? böyle bir öncelik yok,  bırakınız TOKİ çalışsın, 250 yataklı devlet hastanesi geliyor, bunun nesine karşı çıkıyorsunuz,

Seyirciler bu oyundan sıkılmış olacak ki, “Zengin hastanesi değil fakirler için hastane istiyoruz,” senaryo dışına çıkılınca. AKP Meclis üyesi Hamdi Akdağ fakirler hasta olabilir mi?” diyerek aslında son noktayı koydu.

Halil Canarıkan “İBB de bunlar konuşulmadı” dedi. Oysa Genç Siyasetçiler Birleşeninde Yapılan açıklamada Kadir Topbaş İBB de, ilk Derbent mahallesinden başlanılacak dediği deklare edilmişti.

AKP Meclis Üyesi Meral Yalçınkaya,  Afet riskini bu memleket öğrenmesi lazım, TOKİ herkesi ev sahibi yaptı, TOKİ yi öcü gibi göstermenin bir alemi yok, İstanbul Türkiye nin beşte biri, İstanbul’ daki rant bir başka yerde kullanılacak kim diyebilir. Hayır, “İstanbul’un ancak cenazesini kaldıracak yer kaldı” demesi gülüşmeleri yol açtı.

Seyirciler “cenazeleri gömecek yer bırakmadınız “ diyerek biletlerin yandığını söylediler,

MHP Meclis Üyesi Oguzkan Yüksel ,1999 depremi ile ilgili olarak sayın Koray Aydın hakkındaki tüm davalardan beraat etmiştir. ” Bu tür suçlamalara girersek, eski Toki Başkanı Erdoğan Bayraktarın Toki Başkanı olmadan evvel ailesinin, şimdiki işi ve mal varlıklarını..” Hop,Hop,Hoop

Meclis Başkanı Müdahale ederek, Bu konunun kayıtlardan silinmesini oybirliğine sunuyorum, kabul edenler, etmeyenler, kabul edilmiştir,

Gündemin olağan maddelerine geçildi. 3.4.5.6.7.8. Kabul edilmiştir

Değerli arkadaşlar biletleriniz yandı, bu oyunu seyrettiğiniz için sizlere teşekkür ederiz.

Mustafa Balcı – Sarıyer Times