Son Dakika Haberler

Sarıyer de Emlak Borsası Çöktü. Mustafa BALCI

Sarıyer de Emlak Borsası Çöktü. Mustafa BALCI
Okunma : 71 views Yorum Yap

Sarıyer, Marmara bölgesinde oluşacak bir depremde en çok hasar görecek ilçelerden biri olacağı kabul ediliyor, Bugün olağan üstü olarak toplanan Sarıyer Belediye Meclisinde Konuk olarak İTÜ Maden Fakültesi Prof. Dr. Naci GÖRÜR Sarıyer’in felaket senaryolarını çizdi.
Marmara depreminde fay hatlarının adalar bölgesi olmak üzere sıkışma ve baskı sonucunda Sarıyer’e kadar dayandığını, Sarıyer ‘in 1 derecede deprem bölgesi olduğunu açıkladı.
Dünyaca ünlü Prof. Celal ŞENGÖR’ ün çalışmalarında 2016 yılına kadar Büyük İstanbul depreminin oluşması gerektiğini ifade etmesini örnek göstererek açıklamalarda bulunan Naci Görür kendi ekip çalışmalarında 2019 veya 2029 yıllarına kadar kesin depremin olacağını ve kaçınılmaz olduğunu söylerken en büyük hasarın Sarıyer de olacağını söyledi.
Marmara depreminin 7.2 olasılığıyla hareket edildiğinde Sarıyer’in bu depremi 7 ve 8 şiddetinde hissedeceğini, zeminin çoğunluk olarak çürük olduğunu ve Sarıyer halkının dikkat etmesini söyleyerek, kendisinin de Zekeriyaköy de oturduğunu ve güvenli olmadığını belirtti.
Sarıyer de Emlak Borsası Çöker mi?
2B kapsamında bir veli nimet olan Sarıyer bölgesi, yeni yapılanmaların ve yeni yerleşimlerin ısrarla Karadeniz bölgesi kısmında arazilerin furya olarak yapılaşmaya dönüşmesi neticesinde, çok büyük yatırımların olması ve gelecekte yeni yapılaşmalara yer de açılacağından Özellikle TOKİ ‘nin Zekeriyaköy de yapacağı binalarında kaderi ve RANT’ı nasıl şekillenecek.
“Güvenli bölge olarak pazarlanan ve oldukça fazla yerleşim olan Sarıyer bölgesinde Deprem analizleri arazilerin ve yapıların ucuzlaması için mi çıkarılmaktadır.”
Buyük firmaların arazi bulmak için Sarıyer de yarışması, kentsel siteler yapılması ve bunların pazarlanması, 2B ile daha fazla değer kazanacak olan Sarıyer’in köyleri bu açıklamalarla oldukça kelepir fiyatına gideceği beklenmektedir.
7.2 nin Sarıyer de 7-8 gibi hissedilmesi hesaplandığında en güvencesiz semt olarak algılanmaktadır.
Sarıyer Belediyesinin VAN DEPREMİ rüzğar’ı ile ön plana çıkması ve yapmış olduğu çalışmalar ve depremzedelere sahip çıkarak Türkiye de örnek olacak çalışmaları yapması ile gündemde olduğundan, sıcağı sıcağına Sarıyer de deprem gündemi ile meclisin olağan üstü toplanması RANT SAHİPLERİ ne hüsran olarak yansımaya başladı.
Gecekondu bölgelerinin kesinlikle güvensiz olduğunu ve Sarıyer de yıllarca süren çarpık ve kontrolsüz yapılaşmanın neticesinde hasarın çok büyük olacağını belirten Prof.Dr. Naci GÖRÜR Sarıyer halkını uyardı!
Sitelerde villalar ucuzlar mı?
Arazi sahipleri nasıl bir pazarlama şekli düşünüyor!
Sarıyer halkını derinden sarsan acı gerçekler, sitelerde ve villalarda oturmak isteyenlere mazereti resmi olarak açıklanmış bir pazarlık şansı çıkarmıştır. Güvensizliğin ön planda olduğu yapılaşmada mal sahiplerinin ve gecekondu bölgelerinde kesin netice veren deprem raporları Rant’ı farklı bir yöne çekmektedir.
“Prof.Dr.Naci GÖRÜR ‘ün Sarıyer de bulunan arazilerin büyük şirketlere ucuza kapatılması için yapılmış bir ön açıklama ve çalışma yapabileceğini düşünmüyoruz.” Samimiyetine inandığımız Bilim adamının bugün yaptığı açıklamalar tüm Sarıyer halkının ekonomik geleceğini de ilgilendirmektedir.
Kelepir fiyatına düşecek olan daireler. villalar, araziler yeni bir rantın habercisi mi olacaktır.
Sarıyer de emlak borsası bugünden itibaren düşmüştür. Yakın gelecekte sakin bir ortamda yeni alımlar gelecektir.
Bekleyin ve Sizde Görün.
Mustafa BALCI.