Son Dakika Haberler

Sarıyer’de BARIŞ, Beş KARIŞ. Mustafa BALCI

Sarıyer’de BARIŞ, Beş KARIŞ. Mustafa BALCI
Okunma : 55 views Yorum Yap

Güne barışla başlamıştık. Günlerdir ailem ve akrabalarımla yaşamımın önemli bir sanatçısı olan Zülfü LİVANELİ’ nin konseri Barış organizasyonuna katılmak için İstinye tersane alanına gitmekteyim.
Etrafta ne bir anons arabası, nede “Barış Elçileri” gördüm. Birden aklıma son zamanlarda CHP karşıtı siyasi haberciliğiyle ön planda olan Sarıyer Manşet gazetesinin internet sitesinde yaptığı haberler geldi aklıma. Acaba dedim “Unkapanı plakçılar çarşısı” haberindeki sanatçılar için Anons yapılmışmıydı? Dikkat etmedim. Lakin Dünya barış gününde Belediye Başkanımız sayın Şükrü GENÇ” Dünya barış’ı için tüm Sarıyerlileri İstinye Tersane alanında sevgi ile kucaklamak istiyor” diye bir çağrı yapılmışmıydı acaba?
Olanaksızlıklar ve ramazan bütçesinin son günlerinde daha fazla açılmayalım denilerek tasarrufa mı gidilmişti! Yoksa “Huber Köşkü sulama projesinde yeterli derecede reklam yapıldı artık gerek yokmuydu?”
Konser alanından içeri girdim.
Tenhada insanları bulmakta hiç zorluk çekmedim. Oysa yer bulmak ta üstüme yoktur. Uzak durdum. Ön sıralara baktım. Her taraf boştu. Saatler oldukça erkendi. Lakin insanlar gelmeye başlamış. Protokol sıralarında kırmızı koltuklar. Üzerlerinde isimler kocaman yazılmış, ve kalabalık gelmeye başlamış ben ise Kamikaze seyrederken anam ağlamıştı. Birden geri döndüm. Alana dikkatlice bakmaya başladığımda sahnede…
Tüm dinlerden insanlar vardı. “Öyle sanmışlar dı!”
Ermeni, Musevi, Hıristiyan, Müslüman ve tüm dinlerin Sarıyer temsilcileri, hahamlar ve imamlar vardı. Dünya barışı için konuşmalar yapılıyor ve konuşmaların uzaması ile ince siyasete sahne olacak malzemeler üst üste gelmeye başlıyor. Spiker konuşmaları kısa kesmeye çalışıyor, fırça yiyor, lakin Müslüman cemaatine gelince aradaki taraf tutma farklılığı ister istemez gözden kaçmıyordu. Yani “Güç” burada da kendini göstermişti. Mahallenin imamı seçim meydanında sanmıştı kendini. Nerde ise ” Dünya barışı denilerek kutlanan bu günde bir din savaşı çıkması kaçınılmaz olacaktı.”
Dinsizin hakkından imansız gelirmiş.
Organizasyon her şeye dikkat etmiş. Tüm dinlerden insanları çağırmıştı. Demek ki DÜNYA BARIŞ GÜNÜNDE ATEİSTLERE YER YOKTU. Dikkat edilmesi gereken husus. Temsilcisi olmayan Ateislerin, “Dünya Barış gününde bir Ateist’in konser vermesiydi”. Ve ne yazık ki. Bir Ateist bütün dindarları bir araya getirmişti.
Koltuklar dolu. Oturan insanlar boştu.
Kırmızı protokol koltukları doluydu. Herkes yerlerini almış. Birkaç tanıdık yüz arasında kimseyi tanıyamamıştım. Gereksizce doldurulan koltukların arasında siyasi kimsecikler yoktu. Bir şeyler olduğunu görmemek, hissetmemek ve de bunları yazmamak, içimize attığımızda midemizi şişirecek cinstendi!
CHP Sarıyer siyasetinde son zamanlarda çok büyük depresyonlar olduğu aşıkar. Yeni siyasiler. Eski siyasiler ve beklenen bazı seçim hazırlıkları Sarıyer siyasetinde gerginliklere yol açmış, kırgınlıklar olmuş tavır ve davranışlar. Particilikten uzak, tanımamazlık ve uzak tutma hareketleri İstinye tersanesini doldurmuştu. “CHP ilçe başkanı protokolde yoktu”. Merakla sordum, gerekli cevabı ancak yanında tanıdığım kişilerden almıştım. CHP ilçe başkanına protokolde yer ayırmamışlardı. İşte tam haberin ortasına düştüm derken. Gözüm eski siyasileri aradı. Pek fazla gecikmeden eski ilçe Başkanı nı alanda gördüm. Dolaşmaktaydı.
Bir protokol krizi yaşandığı belli oluyordu. Şükrü GENÇ’in haberi olmadan gerçekleştiğine inandığım bu siyasi tavır hareketi Halka İlişkilerin yanlış ve tecrübesizliğinden kaynaklandığını tahmin etmekteydim. Yine kadro acizliğine mi kurban gidilmişti.
Öyle düşünmeye devam ediyorum.
“Amaç koltukları doldurmak değil. Bir gün gelir asıl koltuklarda oturması gerekenler, kendilerine tabure bulamayacakları günleri yaşarlar. Demek istemiyorum”
Çirkin olmadan, siyaseti yaşamaya, yaşatmaya çalışalım. Zor günler yaşıyoruz. Kalemlerimiz farklı yazmaya başlıyor. İyi şeyler yazmaya çalışıyoruz. Sarıyer siyasetini Özlem ile duyulan güzel günlerin bir aşk hikayesi gibi yaşamaya çalışıyoruz. Siyaseti ve siyasileri seviyoruz. Lakin siyasilerinde tüm kadrolarında elemanlarına verdikleri görevleri en azından protokol listesini başkana gösterip deklare etmelerini ve bilinmeden yapılan siyasi tavırların ise aşikare boyutta belli olduğunu zaten görmekteyiz.
Dünya Barış gününde CHP ilçe Başkanı Mehmet DENİZ İn barış günü mesajında “Adaletsiziliğin olduğu yerde barış zor, ancak bütün bu adaletsizliğin, yoksulluğun ve sömürünün olmadığı dönemlerde barış içersinde yaşama imkanları doğacaktır. Bir gün insanlar elele tutuşursa, sevgi olursa hiç bir çocuk yatağa aç girmese işte o zaman barış var olacak.” Belirttiği gibi, barış hiçte zor değildir. İstenildiğinde, kendiliğinden kucaklaşacak olan insanlar, aradaki siyasi rant mihraklarının ortadan çekilmesi ile sadece Dünya da değil Sarıyer siyaseti nede barış kendiliğinden gelecektir.
Her şeye rağmen siyasileri anlamaya çalışıyoruz. Yılmadan ve usanmadan sabrediyoruz.
Mustafa BALCI.