Son Dakika Haberler

Şükrü GENÇ Paskalya Bayramını Kutladı.

Şükrü GENÇ Paskalya Bayramını Kutladı.
Okunma : 82 views Yorum Yap

İlk defa Sarıyer de bir Belediye Başkanı paskalya kutlaması için Yeniköy de bulunan kilisenin önüne pankart asarak Tüm cemaat mensuplarının paskalyalarını kutladı.
Belediye Başkanı Şükrü GENÇ paskalya töreninde, Ayinden sonra yumurta kırarak Yeniköy Emek Cafe de kutlamalara katıldı. Tüm davetlilerle ilgilenen ve şarkılar söyleyen Başkan Şükrü Genç insancıl yapısı ve sıfır kompleks oluşunu kutlamamak elde değil.
Uzun zamandır ilk defa bir Belediye Başkanı paskalyanın sonuna kadar kalarak, Paskalyanın gereğinin yerine getiren Başkan Her kesimde halkın içinde olduğunu gösterdi.
Yıllar önce AKP nin tüm cemaatler kardeşimizdir diyerek yapmış olduğu siyasi, çalışmaları da gören cemaat üyeleri, zamanla ÖTEKİ olduklarını geçmiş yıllarda yaşadılar. Farklılık zenginliğimizdir diyerek ibadetlerinde, konuşmalarında, komşuları ile ilişkilerinde muhabbetlerinde misyonerlikle suçlanılarak her türlü eziyete maruz kalan halkın kardeşlerimiz diyerek gerçekte yaşadıklarını her zaman kamuoyunda görmekteyiz.
“Bizim için cemaat faktörü değil, İnsan faktörü önemlidir, Bizler insanların dinlerine mezheplerine bakmıyoruz, Sarıyer de tüm vatandaşların başkanı olduğum gibi ayrım yapmadığımızı her kesime sahip çıktığımızı kardeşlerimiz biliyorlar diyen başkan gönüllere seslendi.”
Bilinmezler ve aslında bilinip de yazılmayanlar vardır. Çekememezlik ve siyasi yaşamda her keseden konuşmak vardır. Bu mide meselesidir. Ne kadar kaldırabiliyorsanız onu alır ve yaşarsınız. Lakin iş uygulamaya geçince gerçeklerle yüzleşirsiniz. Sarıyer de yıllardır aile ve komşuluk kavramında hiçbir zaman ayrıcalık, mezhepsel olarak kimse detaylara girmemiş, Öteki olarak kendilerini hissetmemişlerdir. Yakın zamanda derin izlerini taşıyan ülkemizdeki büyük eylemlerin ve Öteki oluşun önünü kırmak adına yaşanan ilişkiler cemaat üyelerinin insan oluşunun göstergesidir.
Sarıyer in yüz yılardır yerlisi olan ve Sarıyer in gerçek sahipleri bulunan yerleşik halkın ve adına Kilise denen ibadet yerlerinin yıllarca Sarıyer de tukaka edilmesi ise gerçeklerin görünür bir şekilde yaşanmasından ibarettir.
Sarıyer de bir şeyler oluyor. Yaşam değişiyor, Her insanın değeri artıyor, Bir Başkan Sarıyer de olmayanları yapmaya çalışıyor.
Gerçekleri Sarıyer halkından saklayamazsınız, gerçek karşımızda yanı başımızda ve içimiz dedir, Her ne olursa olsun birlikte yaşamaya, aynı havayı insanca almaya, Yapılacak olan tüm çalışmalarda birlikte hizmet etmeye mecburuz. Camiler yapıldığı ve onarıldığı gibi Sarıyerin tarihi kiliselerine de sahip çıkılması gerekmektedir.
Her birey önce insan olduğunu unutmamalıdır.
Sarıyer de bir tarih var, Sarıyer merkez cami yanında bazı dükkanlar da renkli yumurtalar yapılır, parası karşılığında boyalı yumurtalar verilirdi, şimdi Cumhuriyet meydanı olarak kullanılan bu yerde Sarıyer Spor Kulübü vardı ve önünde Paskalya yumurtaları ve çörekleri halka dağıtılırdı. Oysa bugün alışkanlıkları değil, ezberleri bozdular. Komşulukları bozdular.
Canım Ülkem. Canım insanlarım. Yok olan gerçek değerlerin içinde kaybolan Sarıyerlilik.
Mustafa BALCI.