Son Dakika Haberler

Sürüsü Elinden Kaçmış Çoban Gibisin. Mustafa BALCI

Sürüsü Elinden Kaçmış Çoban Gibisin. Mustafa BALCI
Okunma : 82 views Yorum Yap

Son 10 yılda ülkemizde yaşanılan siyaseti gözlemleyemediğiniz, Ulusal çalkantının, açlığın, toplumda din adı altında beyin yıkamaların, içsel duygulara hitap edilerek halkı kullanmanın gerekçelerini ve gelişimini, siyasi olarak kitlelere duyuramadığınızda, sadece muhalefetin olmazsa olmaz koşulu olan her ne şekilde olur olsun karşı çıkmak olarak algılayıp, önerilerin ve planların alt yapısının 10 yıl sonra nasıl bir sonuç vereceğini göremezseniz, muhalefeti sadece kurumsallaşmış olarak kendi bünyenize taşırsanız, hesaplaşmayı “hataları” kendi bünyende tartışarak  beceriksizliği kendi örgütünüze mâl ederseniz, aynı örgütü, bilinçli bir şeklide organize ederek uyaramıyorsanız, kendi iç hesaplaşmanızda kendi hatalarınızla yüzleşmek zorundasınız.

Hata kimde? Kimlerde?

Hataların birikmesinin ve çözümsüzlüğün sebebini örgütüne tüm boyutları ile anlatamazsan, hatalarla mücadele etmenin örgütlü toplumla olması gerektiğini bilmiyorsan başaramazsın.

Hatayı örgüte attığınızda, sorumlu olan, örgütü bir arada tutamayan ve parçalanmaya başlayan kitle olmaktadır. Başarısızlık, bölünmüş bir örgütle olur, insanlar toplumları ben yöneteyim isterler ve bu arzuları kitle tarafından hoş karşılanmaz, o zaman da yönetebileceği küçük guruplar oluştururlar, küçük olsun benim olsun. Hep ben…

Ekonomiyi giderleri kısarak ve küçülerek güç kazanabilirsiniz, yeniden atağa geçmek için fırsat beklersiniz. Oysa kitleler küçülerek büyüyemezler, bölünerek büyüyemezler. Ayrıldıkça ayrılırlar.

Eğer ki, çevrenizde sessiz kalan ve ileriyi göremediğini zannettiğiniz insanları koyun yerine koyarak, bir ağacın dibinde yatar uyursan, nasıl olsa koyunlarım ortada dolaşıyor dersen, koyun yerine koyduğun insanları özgürlüğe bıraktığında, mutlaka kendileri bir gurup olarak birleşir bir başka ağaç gölgesinde toplanırlar.

“Ne kadar çok olsa sürüde koyun, cümlesini bir kasap kırar, demişler. Şerifi”

                       X                         X                          X

Listeler yenilenince Sarıyer siyaseti yenilenmeye başladı, yakın bir gelecekte mahkeme görmeyeceğiz, Atama ve atmama gibi terimlerin olacağını sanmıyorum. Anahtar meselesini ise bir süre yazmak istemiyorum, “kapanan seçim bürolarındaki Tv sonunu içsel bir sorun.”

Sosyal medyada her telden sesler ve tepkiler geliyor. İnsanlar dertlerini ve yaşadıkları problemleri, an ve an yazıyorlar. Yönetimden istifa ediyorlar, istifaları kabul edilmiyor, “istifa şeklini bilmiyorlar”

Listelerden nasıl çıkarıldıklarını, ilk listede olup ikincide neden olmadıklarını soruyorlar,  Mahalle temsilcisi olduğu halde listede adının esamesi olmayan siyasetçiler kurban ediliyor,

Yıllarını CHP ye vermiş olanlar bir, bir ayıklanıyor.

 “İkinci listenin nerden çıktığını dahi sorgulayan yok.”

Tüm mahallelerde, Duayenler ve Sarıyer siyasetinde CHP ye gönül verenler bir şekilde kalpleri kırılarak listelerde yer almadıkları görülmekte, Listede olup çıkanlar nedenlerini bilmemekte, taşıma ve kaydırma üyelerle mahallelerde liste doldurulmaktadır.

Mahalleler kendi listelerini aralarında toplantı yaparak düzenlediği halde maalesef açıklanan listelerde hüsrana uğramışlardır.

Sarıyer de siyaset her gün farklı gelişmeleri yaşıyor.

Anlaşılmaz bir şekilde 20 yıl sonra seçim kazanmış ve başarıları gölgelenemeyecek, sayılamayacak kadar çok olan CHP Belediye Başkanı Şükrü GENÇ ‘in kendi mahallesinde dahi siyasi etkinliğini bitirmek için her türlü oyuna başvuruluyor.

Belediye çalışanları özellikle ceza verilerek listeye alınmıyor. İşten çıkarılma ile tehdit ediliyor, Eş, dost yakın akraba kesinlikle listede yer almayacak deniliyor. Katı bir disiplin içerisinde sinsi planlar yapılmaya çalışılıyor.

Ne yazık ki bizlere seçimli yapılan delege kongrelerinde kesinlikle aynı soyadı tutan ve yakın akraba yapılmayacak diyenlerin, seçimi yapılmayan mahallelerde nasıl liste hazırladığını görmekteyiz.

Hiç Yakışmıyor. Değişim olarak gelenlerin, CHP nin partililerden temizlenmesi için derin operasyon yapılmak istendiği gözlemleniyor. Bunu kabul etmemiz çok zor.

Hayaller ve içsel hırs. Hesaplaşmayı gerektiriyor. Bu hesaplaşmanın altında ise burada yazmak istemediğim, sebepler yatıyor, Bilmediğimizden değil.

 İlçe seçiminde 1. hedef Sayın Şükrü GENÇ in seçimlerden başarısız bir şekilde çıkmasını sağlamak ve tekrar aday olmasını engellemek isteniyor. Bilinen ise Belediye Başkanı adaylığı sürecinde birilerinin aday olmak için ilçeyi ele geçirme siyaseti yatmaktadır.

İşte Sarıyer CHP bu yüzden karma karışık olmuştur.

Bizlerin bu rezilliğe dur deme zamanı gelmiştir. Artık yeter!

2012 – 2014 yılı Sarıyer Belediyesinin şov yılıdır. İki büyük proje başlamış, Genel Başkan tarafından temelleri atılmış hayata geçmiştir. Mecliste ve kamuoyunda AKP nin durduramadığını, taşıma siyasetçilere yaptırmamız ve buna imkan vermemiz bizlerden beklenemez. El birliği ile bunların üstesinden gelmemiz gerekmektedir.

Sarıyer CHP üyelerini Genel Merkez’e karşı siyaset yapıyorlar diyerek, siyasi arenada kimseye inandıramazsınız.

Sarıyer Belediye Başkanını yasal olmayan yollarla halk arasında uçurum yaratamazsınız.

Cumhuriyet Halk Partisinin bütünlüğünü bugüne kadar kimse bozamamıştır. Elbette çeşitli partilerde görev yaparak bizlere katılanlar olmuş ve gönül vermişlerdir. Lakin bu tür davranışlarda bulunmamışlardır. Delegeler her zaman bölünmenin karşısında olmuş ve buna cesaret edenlere gereken cevabı vermişlerdir.

Sarıyer de bugün birlik ve beraberlik günüdür.

Genel Kuruldan bir bütün olacak çıkacak, Partisinin ve Belediye Başkanının etrafında kenetlenecek. Derin siyasetin ele geçirmesi engellenecek, F.CHP yaratılmasına müsaade edilmeyecek.

Sarıyer siyaseti bu operasyona DUR diyecektir.

Mustafa BALCI