Son Dakika Haberler

Mario Borghezio,”AB, Türkiye’de “Laikliğin” korunması için müdahale etmeli”

Mario Borghezio,”AB, Türkiye’de “Laikliğin” korunması için müdahale etmeli”
Okunma : 254 views Yorum Yap

Avrupa Parlamentosu’nun İtalyan Üyesi Mario Borghezio, “AB Türkiye’de Anayasa’nın ve Türk devletinin laik konumunun korunması için müdahale etmeli” başlıklı bir soru önergesi verdi.

Avrupa Parlamentosu’nun İtalyan Üyesi Mario Borgezio, Avrupa Parlamentosu Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde Türkiye’de son olarak kabul edilen eğitim reformuyla “Kuran okullarının kayırıldığını” ve “İslam dini eğitim saatleri başlatıldığını” iddia etti. Borghezio önergesine şöyle devam etti:

“Seçmeli olsa da Kuran ve Muhammed’in hayatı derslerinin başlatılması Türk devletinin laikliğini zayıflatmakla kalmayacak, aynı zamanda devletin laiklik ilkesini tesis eden Türk Anayasası’nı da ihlal etmiş olacak.

-2011-2012 dönemi için ana zorluklar ve genişleme stratejisiyle ilgili 12 Ekim 2011 tarihli COM (2011) 0666 Komisyon belgesi, ‘Türkiye’nin AB’yle ilgili reformlara devam ettiğini, ancak önemli ölçüde ek çaba gerektiğini, bunlar arasında çekirdek temel hakların teminat altına alınmasının da bulunduğunu’ savunmuştur. Komisyon Erdoğan hükümetinin onayladığı son eğitim reformunun, AB’yle ilgili bir reform olduğunu düşünüyor mu?

-Yukarıda sözü edilen Komisyon belgesinde ‘eğitim ve kültürde, özellikle de öğretim alanında ilerlemelerin sağlanmıştır. Topluluk Programlarına ilgi artmaya devam etmektedir’ denilmiştir. Son gelişmeler ışığında Komisyon bu değerlendirmeyle hala mutabık mı?”

“Laikliğin korunması için müzakerelerin dondurulması yaptırımı önerdi “

AP Üyesi parlamenter Borghezio önergesini, “Yukarıdakiler ışığında Komisyon Türkiye’nin AB’ye katılımı sürecini dondurmanın, Türkiye’de Anayasa ve sonuç olarak laikliğe saygı gösterilmesi için önemli ve uygun bir hareket olduğunu dikkate almaz mı?” diye bitirdi. Önergeye AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle‘nin yazılı yanıt vermesi bekleniyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)