Son Dakika Haberler

Eyvah! John Kerry, “Ortak işlere baş koyduk” dedi

Eyvah! John Kerry, “Ortak işlere baş koyduk” dedi
Okunma : 6 views Yorum Yap

John_KerryTürkiye yeni  bir belanın eşiğine geliyor.
ABD Dışişleri bakanı Kerry Türkiye ile ortak işlere baş koyduk açıklaması yeni oyunların habercisi olarak sunuluyor.
ABD, İsrail ve Türkiye arasındaki şaşırtıcı gelişmeler sürerken, bir ay içinde ikinci kez Türkiye’ye gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, “Türkiye ile ortak işlere baş koyduk” dedi. Kendilerine “Suriye’nin dostları” diyen ancak “Suriye’nin düşmanları” olarak nitelenen ülkelerin bu kez dar kapsamlı bir toplantı yapacağı açıklandı.
ERDOĞAN’LA 1.5 SAAT NE GÖRÜŞTÜ?
Kerry’nin ABD Dışişleri Bakanlığı görevine başlamasının üzerinden henüz 2 aylık bir süre geçmeden Türkiye’ye yaptığı ikinci ziyaret dün gerçekleşti. Kerry, İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Erdoğan Kerry görüşmesi tam 1.5 saat sürdü ve görüşmenin ardından hiçbir açıklama yapılmadı.
Kerry’nin yine İstanbul’da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptığı, Çırağan Sarayı’ndaki görüşmede ise Filistin sorunu, Suriye’deki iç savaş, Irak’taki merkezi yönetim Kürt çekişmesi ve AKP Hükümeti’nin “çözüm süreci” adını verdiği, PKK’nın Türkiye’den çekilmesini öngören “İmralı” müzakereleri ele alındı.
“ABD’NİN TAVRI BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”
Davutoğlu, görüşmeden sonra yapılan açıklamada, Suriye konusunu ele aldıklarını belirterek, Suriye Dostları Grubu’nun çekirdek kadrosunun (Suriye’yi kan gölüne döndüren ABD, AKP Hükümeti, Katar ve Suudi Arabistan’ı kastediyor) toplanması konusunda görüşbirliğine vardıklarını belirterek, “ABD’nin tavrı büyük önem taşıyor” dedi.
İsrail Filistin sorununun 1967’deki sınırlar dikkate alınarak iki devletli bir formülle çözülmesini istediklerini belirten Davutoğlu, şunları söyledi:
“Bir ay içinde yeni gelişmeler oldu. Özellikle Ortadoğu’da barış süreci ve iki devletin barış süreci konularını ele aldık. Filistin bağlamında da daha önce mutabık kalınan konularda konuştuk. Ümit ederiz önümüzdeki dönemde Filistin devletin konusunda yeni bir süreç olur ve süreç olarakta kalmaz ve diplomatik olarak kalır. Amerika ile temaslarımız sürecek.”
“TERÖRİZME KARŞI KORKAK DAVRANMAYACAĞIZ”
İstanbul’da bulunmanın kendisi için büyük bir ayrıcalık olduğunu belirterek, “Türkiye yeni dünyayı tanımlayan bir ülke” diye Türkleri poh pohlamayı ihmal etmeyen Kerry, cumartesi günü Afganistan’da bir konvoya düzenlenen saldırıda 25 yaşında ABD’li kadın diplomat Anne Smedinghoff’un öldürülmesine dikkat çekerek, “Çok zor bir 24 saat geçirdik. Özellikle ABD için. Çok cesur bir diplomatı Afganistan’da kaybettik. Terörizmin en korkunç yanlarından birini gördük. ABD hiç bir şekilde terörizmin karşısında mücadeleyi bırakmayacak korkak davranmayacak” dedi.
NEYE BAŞ KOYUYORLAR ACABA?
Türkiye’ye kısa bir süre önce bir bir ziyaret daha gerçekleştirdiğini anımsatan Kerry, şu ilgiç sözleri etti:
“Çok önemli 2 ülke olarak gerçekleşiyor bu ziyaretler. Çok değerli bir şekilde Türkiye ile ortak işlere baş koyuyoruz. Terörist saldırıları konusunda Türkiye’de önemli bir süreç gerçekleştirdi. 30 yıldır süren terör konusunda Türkiye çok önemli kararlılık ile ilerliyor bu konuda. Her zaman cesaret ve kararlılık ve güvensizlik ortamıyla ilgili adımlar atılacaktır. Tüm vatandaşların çıkarına olacaktır bu süreç. Bu süreçte Türkiye’de çok önemli kazanımlar bırakacaktır. Bu süreci Amerika da destekleyecektir.” 
Kerry, “İmralı” sürecini de “barış süreci” olarak niteleyerek,“Son barış süreci Türk halkının hayatını değiştirebilir. Biz Türk hükümetinin çabasına hayranız. PKK’nın silahları bırakma çabasını destekliyoruz. Cesaret ve kararlılık gerekli. Yıllardır süren kan gölü bitebilir”dedi.
MÜLTECİ CÖMERTLİĞİNE DESTEK
Türkiye ve İsrail’in Ortadoğu’da istikrarı sağlamak için çok önemli iki müttefik olduğunu belirten Kerry, Suriye’deki iç savaş ve İran’ın “nükleer tehdidi” konularında İsrail ile birlikte çalışılması gerektiğini vurguladı.
İsrail ve Türkiye arasındaki barış sürecinin hızlandırılmasını Ortadoğu’daki istikrarın sağlanmasını istediklerini vurgulayan Kerry, bu sürece bir tarih koymanın Washington’un işi olmadığını söyleyerek, “Bizler her iki tarafı da gecikme olmadan karşılıklı adımların atılması konusunda uyardık” dedi.
Kerry Suriye’deki iç savaş konusunda ise “Türk hükümetinin Esad rejimi üzerinde kurduğu baskıyı destekliyoruz. Esad mutlaka gitmeli. Türkiye’nin mültecilere yönelik açık kapı politikasını ve cömert tavrını da destekliyoruz” diye konuştu.