Son Dakika Haberler

Dürüst Olmak Lazım! Mustafa BALCI.

Dürüst Olmak Lazım! Mustafa BALCI.
Okunma : 131 views Yorum Yap

İnsanların biraz dürüst olmaları gerekiyor, normal yaşamdan farklı düşünceler içersinde olanlar dahi zaman, zaman dürüst olmaya çalışıyor, oysa yaşamın menfaatler üzerinde kurulması ve çıkarların çatışması neticesinde davranışlar ve art niyetler, gerçek ilişkileri su yüzüne çıkarıyor,

Ne kadar kötüsün,

Ben yapmam kardeşim,

Eskilerden hiç olmadım.

Yeni hiçbir zaman eski olmadı mı?

Bakınız dakikalar geçiyor, üst satırlarda okuduğunuz kelimeler dahi şu an eskidi, geçen her saniye geçmiş değimli? bu vesile ile geçmişi yargılarken herkesin hatalardan ders alması gerekmezmi?.

Ya gelecek.

Şimdi geleceği yakaladığım an demiş olsanız da, eskiyi yeni olarak sunduğunuzda karşınıza aynı sorunlar çıkmaya devam edecektir. Hiçbir zaman yeni olamayacaksınız.

Egolarınız müsaade etmeyecektir. İnsan kendini frenleyemediği ölçüde hata yapmaya devam edecektir. Hırslarınıza devam ederseniz, hatalar zinciri çoğalacak, herkes gibi eski tas eski hamam olacaktır.

Muhabbet için 1 şişe viski 1 kilo çikolataya gerek kalmaya bilir, çayla kurabiyeyle dürüst dostluklar kurulabilir, yüksek menfaatler, pahalı istekler ve arzuların, ince hesapların perde arkasından gerçekleşmesini sinsice beklemek, bedel ödemenin ne viski ile neden çikolata ile ödenemeyeceğini insanların bilmesi gerekmektedir.

Herkes perdenin önündeki Karagöz ile Hacivat’a bakmaktadır, hikâye her zaman aynı olmaya bilir, kimi zaman yaşamımızdaki Hacivat’ı tam karşımızda buluruz, beklide Karagöz olan bizlerizdir. Yaşamda bazen Tuzsuz deli Bekir de olmak var.

Perdede oynayan oyunu okumak için biraz meraklı olmanız yeterlidir, Gerçek ise gölge oyununda perdenin arkasındaki Ustada dır. Asıl oyuncu perdenin arkasında ve her telden taklit ve her kimlikte sesler çıkararak oyunu kurgulayan kişidir.

Biraz dürüst olmak lazım!

Herkes ortada oynanan oyunu biliyor ve kimsenin oyunu bitmeden gitmesine gerek yoktur. Bu acele niye, elbette sinemada fazla vakit geçirmek istemediğinizden aceleniz olduğundan son yazılara dikkat etmeye bilirsiniz. Lakin bir gün o oyunun yazarı ve oyuncular sizin zaman içerisinde karşınıza soru olarak çıkması kaçınılmazdır.

Son perde bitmeden salondan çıkmayınız.

Daha henüz son perde oynanmadı, bekleyin ve sabredin. Elbette gölge oyununu oynatan Hayâli sizleri selamlamak için sahneye çıkacaktır. O zaman elbette şaşıracaksınız.

Oynanan gölge oyunu her ne kadar bu güne uyarlanmış olsa da eski bir oyundur, eski oyunları bilmeyen yeni insanlar bu oyunu yıllardır yeni olarak seyretmektedirler.

Oysaki gerçek çok farklıdır.

Karşınızda bir perde yoktur.

Yaşamınız bir perde ve sizler birer gölge oyunu kahramanısınız, Hayâli ise sizleri istediği gibi yönetmektedir. Lakin son perdeyi hiç beklemediğiniz için sizleri kimin perde arkasında oynattığını bilmemektesiniz.

Öğrenmek istermisiniz?

Bilgi: Gölge oynunu oynatan kişiye “Hayâli”  yada “usta” denir. Hayâli’ye yani Ustanın yardımcısına ise  “Yardak” denir.

Mustafa BALCI.